Ermeni teröristler halkı silahlandırıyor!

Azerbaycan Ermenistan Dünya haberleri Gündem haberleri Yaşam Haberleri
Ermeni teröristler halkı silahlandırıyor!

Ekim ayında Azerbaycan karşısında ağır bir askeri ve diplomatik mağlubiyet yaşayan Ermenistan'da bu kez de terör örgütü üyeleri halkı 3 aylık silahlı eğitime almaya başladılar. Yaş gözetmeksizin insanları silahlandıran teröristlerin amacı "halkı savaşa hazırlamak!"

Rusya'daki en muhalif yayın organı kabul edilen The Moscow Times, Ermenistan'a giderek VOMA üyesi teröristlerin halkı yaş gözetmeksizin askeri eğitime tabi tuttuklarını ve silahlandırdıklarını yazdı. Teröristler açıkça halkı savaşa hazırladıklarını ifşa ederlerken, Ermeniler ise mevcut durum için Erivan'a destek vermeyen Rusya'yı suçluyor. Rusya'nın en bilinen muhalif yayın organı The Moscow Times Ermeni terör örgütü VOMA'nın halkı silahlandırıp eğittiğini ortaya çıkarırken, Ermenistan'ın güneyindeki Sünik bölgesinde savaş ihtimali büyük görünmekte” başlıklı haberde örgütün halkı “savaşa hazırladığı” yorumunda bulunuldu.

Ermeni teröristler halkı silahlandırıyor! - Resim : 1
Ermeni teröristler eğitim kurumlarını cephaneliğe çeviriyor. (FOTOĞRAF: The Moscow Times)

3 AYLIK EĞİTİM 

Yayın organında Ermenistan ordusu üyesi aktif ve emekli personelleri tarafından halkı silahlandırmak ve savaşı öğretmek için kurulan VOMA terör örgütünün eylem hazırlıklarına yer verildi. VOMA'lı teröristler tarafından eğitilen Ermenilerin görüşlerine de yer verilen haberde 22 yaşındaki kızlardan, genç yaştaki annelere kadar yaş gözetmeksizin tüm halkın silah eğitimine tabi tutulduğu bilgisi paylaşıldı. Eğitim kurumları ise cephane ve silahlarla dolu durumda. Yayın organına konuşan ve isimleri gizli tutulan terör örgütü üyeleri ise amaçlarının Ermeni sivilleri “savaşa ve savunmaya hazırlamak” olduğunu açıkça söylemekteler.

DAĞCILIK ÖĞRETİYORLAR

Elde edilen bilgilere göre askeri ve silahlı eğitimin yanı sıra ilk yardım ve Ermenistan'ın coğrafyası gereği dağcılık ve tırmanma eğitimleri de sivil halka öğretiliyor. Yayın organına konuşan 42 yaşındaki 'Vartan' isimli VOMA baş eğitimcisi terörist ise örgütün Ermenistan genelinde 22 merkezi bulunduğunu açıklamakta. VOMA, Eylül ayında Azerbaycan'ın askeri ve diplomatik galibiyetiyle sonuçlanan Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları esnasında (2023 Karabağ Çatışması) 100 bin Ermeni sivilin Karabağ'dan Ermenistan topraklarına kaçmasını sağlayan terör örgütü olarak da biliniyor.

Ermeni teröristler halkı silahlandırıyor! - Resim : 2
VOMA terör örgütü Ermenistan'ın güneyindeki Sünik bölgesinde (fotoğrafta) halkı savaşa hazırlıyor.

SUÇU RUSYA'YA ATIYORLAR

Yayın organına konuşan teröristler ise Rusya'nın çatışmalara müdahale etmemesi dolayısıyla “bu yönteme mecbur kaldıkları” bahanesini ileri sürmekteler. Uzmanlar ise Rusya'nın Ukrayna ile uzun süredir devam eden savaşı ve Erivan'ın Batı'ya yaklaşması gibi sebepler dolayısıyla Moskova'nın destek vermediğinin altını çizmekteler. Ermenistan'ın son dönemde Rusya ile ilişkileri de son derece gerilimli bir seviyede. Moskova'nın uyarılarını dikkate almayan Ermenistan Parlamentosu Ekim ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) üyesi olmak yönünde oy kullandı. Bu karar teknik olarak Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ermenistan'a girdiğinde tutuklanabileceği anlamına geliyor.

GERGİN İLİŞKİLER

Ermenistan geçtiğimiz hafta Rusya tarafından düzenlenen Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) toplantısına katılmayan tek üye olarak da dikkat çekmişti. Erivan ayrıca Moskova'yı silah göndermemekle ve ülkenin politik durumunda istikrarsızlık yaratmakla suçluyor. Yayın organındaki bilgilere göre VOMA üyesi teröristler savaş olasılığının Ermenistan'ın geleceğine “uzun bir gölge düşürdüğünü” ve Ermeni halkını da bu sebeple silahlandırıp eğittiklerini iddia ediyorlar.

emre.ozturk@haberglobal.com.tr

 

Kaynak: Web Özel