Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bütün dünyaya sesleniyorum, bizi izlemeye devam edin

Gündem haberleri Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA ödülleri töreninde konuştu. Erdoğan, konuşmasında ekonomi mesajları vererek, "Pusulamız katma değerli üretim, rotamız, yatırım, istihdam, üretim ve büyümedir. Hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri Töreni'ne katıldı. Erdoğan, "Buradan bütün dünyaya diyorum ki bizi izlemeye devam edin.  Bize dayatılan şartlara yıllarca boyun eğmedik, kendi göbeğimizi kendimiz kesme iradesini gösterdik" dedi. 

Erdoğan, "Pusulamız katma değerli üretim, rotamız, yatırım, istihdam, üretim ve büyümedir. Hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Buna hiç olmadığımız kadar yakınız" ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

Her yıl TÜBİTAK ve TÜBA bilim ödüllerinin sahipleriyle burada buluşarak artık bir geleneği iyice yerleştirdiğimize inanıyorum. Bu yıl 66 bilim insanımız TÜBİTAK ve TÜBA ödüllerine layık görüldü. İnşallah bu ödüller bilimsel faaliyet yürüten herkes için bir teşvik olacaktır. Törenin bilim camiasına hayırlı olmasını diliyorum. 

İnsanlığa faydalı çalışmaların, ulaşılan medeniyet seviyesinin sembolü olduğuna inanıyoruz. Batı medeniyeti her ne kadar referans vermekten imtina etse de bugünde bilimde varılan seviyenin temelleri Doğu medeniyeti tarafından atılmıştır. Bugün Doğu ve Batı kavramlarını coğrafyayı merkeze alarak kullanıyoruz. İslam medeniyeti adeta yeniden ayağa kaldırmıştır. Batı'nın karanlık çağ döneminde Doğu'nun altın çağını yaşadığını görürüz. Dünya çapındaki bilim insanları hep bizim gönül coğrafyamızdan çıkmıştır. Geçmişten bugüne köprü kurmadan geleceğimizi göremeyiz. Bizim geride kalmamızda nice adaletsizlikler zulümler yanında kendi eksikliklerimizin de payı vardır. Yapmamız gereken çalışmak, üretmek, yeniliklerin öncüsü olmaktır. 

"BİLİM, TÜRKİYE'NİN SİYASİ BAĞIMSIZLIĞININ DA TEMİNATIDIR"

Bilim, Türkiye'nin siyasi bağımsızlığının da teminatıdır. Bilim ve teknolojide ilerleyebilmek için insan kaynağından altyapıya, AR-GE'ye kadar her alanda projeler yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Beşeri sermaye bilim insanlarımıza, mühendislerimize, araştırmacılarımıza, çocuklarımıza destek olabilmek için bu alana ayırdığımız kaynakları sürekli artırıyoruz. Biz sonu gelmeyecek fetih için yeni fatihler yetiştirmenin derdindeyiz. Kabiliyetli evlatlarımız, Türkiye'nin dört bir yanındaki dene yap atölyelerinde kritik ve stratejik teknolojilere yönelik yeni nesil yöntemlerle eğitim alıyorlar. TEKNOFEST'te yarışmalara katılan gençlerimiz gelecekte dünyayı değiştiren mucitler arasında yer alabilmek için emek harcıyorlar. Yatırımlarımız ülkemizden birden çok Aziz Sancar çıkacağının kanıtıdır. 

YENİ BURS PROGRAMI

Yeni bir burs programını daha duyurmak istiyorum. Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamız adına yeni bir burs programı başlatıyoruz. Yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası süreçlerde bilim tarihi alanında çalışma yapacak bilim insanlarımıza destek vereceğiz. 

EKONOMİ MESAJLARI

Türkiye küresel yenilik endeksinde bu yıl 10 basamak yükselerek ulaştığı 41. basamakla ilk 50 içinde en çok ilerlemeye kaydeden ülke oldu. Buradan bütün dünyaya diyorum ki bizi izlemeye devam edin.  Bize dayatılan şartlara yıllarca boyun eğmedik, kendi göbeğimizi kendimiz kesme iradesini gösterdik. Sanayinin tüm sektörlerinde parmakla gösterilen ülkelerden biri olmak hedefiyle vites yükselterek yolumuza devam ediyoruz. Türkiye bu seneyi de dünyanın önde gelen ülkelerinden pozitif yönde ayrışarak kapatıyor. Yıllık 221 milyar dolar ihracatı yakaladık. Cari fazla inşallah yakındır. 

Enflasyon dahil birçok alanda ekonomiler sınanmaya devam ediyor. Global piyasaların bir parçası olan Türkiye ekonomisi de sıkıntıları hissediyor ama biz bu fırtınaya üretim kabiliyetini en üst seviyeye çıkardığımız, şoklara karşı direncinin defalarca test ettiğimiz sağlam bir ekonomi ile giriyoruz. Pusulamız katma değerli üretim, rotamız, yatırım, istihdam, üretim ve büyümedir. Hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmektir. Buna hiç olmadığımız kadar yakınız. 

Kaynak: Haber Global

Recep Tayyip Erdoğan TÜBİTAK Tuba