Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya-Ukrayna açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Erdoğan, Rusya - Ukrayna gerilimi ve Omicron vakaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizi ve Omicron vakaları hakkında soruları yanıtladı. 

Erdoğan'ın açıklamaları:

"Rusya ile Ukrayna arasında bölgede sınır ihlalinden tutunuz herhangi bir işgale yönelik gelişmenin olması veya bir savaş çıkması bölgenin huzuru için çok ciddi bir ihlal doğurur. Bu bölgeyi ciddi manada rahatsız edeceği gibi 40 milyona yakın nüfusu olan Ukrayna ile Rusya'nın zaten durumu ortada, bu kadar büyük nüfusa hakimler. Burada huzursuzluğun doğmasını Türkiye olarak bizler kabul etmiyoruz. Rusya ile ilişkilerimiz gayet güzel devam ediyor. Tarihte olmayan sulh için de ilişkiler var. Ukrayna ile de öyle. Olumlu gelişmelerin olumsuzluğa dönüşmesini istemiyoruz. Barışın hakim olmasına arabulucu olabiliriz. Bu konuda üzerimize düşen görev neyse bunu yapmaya hazır olduğumuzu daha önce de ifade etmiştim. Şimdi önümde bir Ukrayna ziyareti var bu arada belki sayın Putin'le telefonla ya da bir Moskova ziyareti olabilir. Biz bölgede barışın hakim olmasını istiyoruz. 

OMICRON VAKALARI

Şu anda Omicron daha da olumlu istikamette gelişmelere vesile oldu. Vakalarda artış oluyor ama olumlu istikamette geçiş de hızlı oluyor. Hastanelerimizde bizim herhangi bir sıkıntımız yok. Durum hastanelerde pozitif. Şu anda gelişmeler de olumlu. Buradan endişemiz yok. Her geçen gün bence daha iyiye gidiyoruz fakat vatandaşlarımızın da biraz dikkatli olması da önemli. Maske, mesafe, temizlik kurallarına dikkat etmemiz isabetli olur."

Kaynak: Haber Global

Recep Tayyip Erdoğan Rusya ukrayna