Cinsel istismar ve insan ticaretiyle suçlanıyordu... Yargılanamadan intihar etti

ABD Kadın Cimnastik Milli Takımı'nın eski antrenörü John Geddart intihar etti. Hakkında cinsel taciz ile insan ticareti suçlamaları yapılan Geddart, iddianamesinin tamamlandığı gün yaşamına son verdi. Geddart, ardında kurbanlar ve soru işaretleri bıraktı...

Cinsel istismar ve insan ticaretiyle suçlanıyordu... Yargılanamadan intihar etti

ABD Olimpik Cimnastik takımı eski antrenörlerinden John Geddert, Perşembe günü insan ticareti ve cinsel saldırı ile suçlandığı iddianame hazırlandıktan kısa bir süre sonra yaşamına son verdi. İstismara uğrayan sporcular yaşananlara göz yumulduğunu öne sürüyor. Skandalların perde arkası hala net bir şekilde aralanamazken kilit bir ismin intihar ederek yaşamına son vermesi dava ile ilgili pek çok soru işaretini ortada bıraktı.

İddianamede, 2012'de ABD Cimnastik Milli Takımı'nın antrenörlüğünü yapan Geddert'e 24 ayrı suçlama yöneltilmişti. 2016'da da hakkında soruşturma açılan Geddert, o süreçte polise yalan söylemekle de suçlanıyordu. Geddert hakkındaki ilk suçlamalar ise 2012 yılına dayanmaktaydı.

2018'de farklı suçlamalarla toplamda 300 yılın üzerinde hapis cezası alan Nassar'la yakınlığı bilinen Geddert, Nassar'ın yargılandığı davada ifade veren bazı cimnastikçiler, Nassar'ın yanı sıra Geddert'in de kendilerini taciz ettiğini öne sürmüştü. Aynı zamanda Geddert, Nassar'ın sporculara yönelik cinsel tacizlerini bildiği halde harekete geçmemekle suçlanan isimler arasındaydı.

'TRAJİK BİR ŞEKİLDE...'

Michigan Başsavcısı Dana Nessel, 63 yaşındaki Geddert'in öldüğünü doğrularken “İçinde yer alan herkes için trajik olan bu hikaye, trajik bir şekilde son buldu” ifadelerini kullandı. Perşembe günü karakola gidip teslim olması beklenen Geddert karakola gitmeyince, evine gönderilen ekipler cesedine ulaştı.

İddianamede yer alan ifadelere göre Geddert, “sporcuları sakatlanacak veya zarar görecekleri kadar ekstrem koşullarda zorla çalıştırmaktaydı” ve kendisine yöneltilen suçlamalar arasında “birden fazla genç kadına yönelik sözlü, fiziksel ve cinsel istismar da yer almaktaydı. Bununla birlikte Geddert, Nassar'ın tacizlerine göz yummakla suçlanan 5. isim olmuştu. Şikayetçiler arasında 13 ve 16 yaşında çocuklar da bulunuyordu.

Fab Five (Muhteşem Beşli) veya Fierce Five (Azılı Beşli) olarak bilinen Londra 2012 ABD Kadın Cimnastik Takımı'nda Gabby Douglas, McKayla Maroney, Aly Raisman, Kyla Ross ve Jordyn Wieber yer alıyordu. Takım Londra 2012'de üç altın, bir gümüş ve bir bronz madalya kazanmıştı. Üç altından biri “takım genel toplam” kategorisinde gelmişti. Unutulmaz takımdaki beş isim de Nassar tarafından cinsel istismara uğradığını dava sürecinde açıkladı. (Fotoğraf: Reuters)

YARALARI HALA TAŞIYORLAR

ABD cimnastik camiasının karanlık yüzünü bir kez daha gözler önüne süren olayın detaylarını aktaran Başsavcı Nessel, Geddert'in kurbanlarının kendilerine zarar verdiklerini, yeme bozuklukları gösterdiklerini ve aşırı bir duygusal, fiziksel istismara maruz kaldıklarını aktrardı. Sakat sakat çalışmak zorunda da bırakılan sporcular hakkında Nessel, “Kurbanların pek çoğu bu davranışlardan kaynaklanan yaraları hâlâ taşıyor” diye konuştu.

Atlanta'da yer alan insan ticareti kurbanlarına ev sahipliği yapan Wellspring Living adındaki sığınma evinin yönetim kurulunda yer alan Ouleye Ndoye, suçlamaların insan ticareti boyutunu ise şöyle dile getirdi:

“Güç, dolandırıcılık, baskı ve zorlama. Tüm tikler atılıyor. Bu çocukların illa ki kaçırılmalarına gerek yok. Buradaki baskı ve zorlama, kariyerlerini sömürüyor. Bu şekilde yaşanan, insan ticareti tanımına da uyuyor. İnsan kaçakçılığının neye benzediğinin tek tanımı olarak 'zincirleri', 'çubukları' ve 'kafesleri' kullanmayı bırakmalıyız. Gerçek şu ki, burnumuzun dibinde oluyor.”

BILES'IN İSYANI

Peş peşe gelen skandallarla ABD'de cimnastik sporu temelinden sarsılırken sporcular hâlâ gerektiği kadar derin bir soruşturma yürütülmediğini düşünüyor. Böyle düşünen isimler arasında başı çeken isim ise Simone Biles.

ABD cimnastik tarihinin en çok madalya kazanan ismi (19 dünya, 4 olimpiyat şampiyonluğu da dahil olmak üzere toplam 27 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya) olan 23 yaşındaki Biles da Nassar'ın istismar ettiği sporcular arasında yer alıyordu. Nassar aynı zamanda Geddert'in sahibi olduğu Twistars USA Gymnastics Club adlı kulüpte doktorluk yapmaktaydı.

BILES'TAN ŞOKE EDEN YANIT: 'HAYIR!'

Biles, CBS'in ünlü 60 Minutes (60 Dakika) adlı programına konuk olmuş ve “İleride bir kızın olsa ABD Cimnastik Takımı'nda yer almasını ister miydin” sorusuna net bir şekilde “Hayır” yanıtını vermişti.

“Çünkü güvende hissetmiyorum, çünkü eylemlerinin ve yaptıklarının sorumluluğunu almadılar. Ve bize bunun yeniden yaşanmayacağı yönünde bir garanti vermediler” diyen Biles, geçen yıl Mart ayında ise milli takıma seslenmiş ve “Beni şaşırtsanız ve doğru olanı yapıp bağımsız bir soruşturma açsanız nasıl olur” şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

ABD'li cimnastikçi Simone Biles, tüm zamanların en iyileri arasında gösteriliyor. (Fotoğraf: Reuters)

ABD Cimnastik Federasyonu, Ocak 2020'de Nassar tarafından istismar edilen sporculara 215 milyon dolarlık tazminat ödemeyi planladıklarını açıklamıştı.

Federasyon Başkanı Li Li Leung ise “Sporcularımız ve camiamızın bize olan güvenini ne kadar derinden sarstığımızın farkındayız ve bu güveni geri kazanmak için çok çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Federasyon, Geddert'e ancak Ocak 2018'de spordan men cezası vermişti.

'BU AFFEDİLEMEZ VE ANLAYIŞLA KARŞILANAMAZ BİR DURUM...'

2016 yılında Nassar aleyhinde taciz iddiasında bulunan ilk isim olan Rachael Denhollander, Reuters'a yaptığı açıklamada USA Gymnastics'in (USAG) konuyla ilgili olarak daha erken harekete geçmemiş olması nedeniyle “dehşete kapıldığını” aktardı.

'SIR DEĞİLDİ'

“Gerçek şu ki Geddert'in istismarı hiçbir zaman sır değildi” diyen Denhollander, “Geddert yıllar önce durdurulmalıydı” ifadelerini kullandı.

Denhollander, “USAG antrenörleri, idarecileri ve kurulları -yani organizasyonun bütünü- Geddert'in ne olduğunu biliyordu. Onun hakkında bir karar almaları sadece bu kadar uzun sürmedi aynı zamanda bu süreçte onu sürekli terfi ettirdiler ve on yıllar boyunca genç sporcuların karşısına çıkardılar. Bu affedilemez ve anlayışla karşılanamaz bir durum” dedi.

ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi CEO'su Sarah Hirshland ise Reuters'a yazılı bir açıklamada bulunarak “Şu anda en önemli olan kurbanların sesidir” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Bugünün olayları da dahil olmak üzere en zor koşullarda cesaret ve güç göstermeye devam ediyorlar.”

RAISMAN'DAN DESTEK

Üç olimpiyat altını bulunan ve Londra 2012 takımında yer alan Aly Raisman ise Twitter hesabında yaptığı paylaşımda USAG çalışanlarının gözetiminde küçük yaşta ailesi olmaksızın sık sık Nassar ve Geddert'in de dahil olduğu ekiplerle seyahatlerde bulunduğunu belirtti.

 

“Midem bulanıyor. Kurbanları düşündükçe... Acılarını ve ızdıraplarını hafifletebilmek için söyleyebileceğim daha fazla şey olsaydı keşke.”

Larry Nassar, 300 yılın üzerinde hapis cezasına çarptırıldı. (Fotoğraf: Reuters)

Yargılanma süreci ve bu süreçte kurbanların duruşmalarda büyük bir cesaretle verdikleri tüyler ürperten ifadeler ABD'de gündemi sarsmıştı. Nassar, genç kadın cimnastikçileri taciz ettiği gerekçesiyle biri 40 ila 125 yıl, diğer ise 40 ila 175 yıl olmak üzere iki kez hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında 250'nin üzerinde kadın sporcunun ifade verdiği Nassar ayrıca federal mahkeme tarafından çocuk pornosu ile ilgili suçlardan 60 yıl hapis cezası ile mahkum edilmişti.

Kaynaklar: Reuters, BBC, The Guardian, CBS, The New York Times

Kaynak: Web Özel

ABD cinsel istismar