Boğulan genci gören vatandaşlar, suyu çıkarmak için adamı ayaklarından havaya kaldırdı

Antalya Gündem haberleri

Antalya'nın Alanya ilçesinde girdiği dalgalı denizde boğulma tehlikesi geçiren genç güçlükle kıyıya çıkabildi. Bitkin görünen genci, arkadaşları su yutma ihtimaline karşı baş aşağı çevirip yardımcı olmaya çalıştı.

Boğulan genci gören vatandaşlar, suyu çıkarmak için adamı ayaklarından havaya kaldırdı

Alanya ilçesi İncekum Plajı'nda yaşanan olayda, mobilyacılık yapan Yunus Baykara, öğle saatlerinde dört arkadaşı ile birlikte İncekum Plajı'na denize girmek için geldi. Soğuk havaya rağmen Baykara, dalgalı denize girdi. Bir süre yüzen Baykara, dalgaların kendisini yormasıyla yorgun düştü. Boğulma tehlikesi geçiren genç, güçlükle de olsa kendi imkanlarıyla kıyıya ulaşmayı başardı.

Bir hayli bitkin olan genç kendini kumların üzerine bıraktı. Çok su yuttuğunu söyleyen Baykara'yı arkadaşları ayaklarından havaya kaldırıp suyu boşaltmaya çalıştı. Dinlendikten sonra kendine gelen genç, arkadaşları tarafından kontrol amaçlı sağlık merkezine götürüldü. Gencin dev dalgalar arasından çıkmaya ve kıyıya ulaşmaya çalıştığı anlar kameralara yansıdı.

BOĞULMA

Boğulma, genellikle solunum yolunun su veya diğer sıvılarla kapanması sonucu oksijenin alınamaması durumudur. 

Kişi, aniden suda veya sıvı içinde boğulmaya başladığında genellikle panik ve şaşkınlık hisseder. Bu aşamada hızlı bir tepki önemlidir.

Su, solunum yolunu tıkadığında kişi nefes alamaz ve solunum zorluğu yaşar. Bu aşamada kişi çırpınabilir ve çevresindekilerden yardım isteyebilir.

Boğulma durumunda kişi suda batma eğiliminde olabilir veya yüzme yeteneğini kaybedebilir.

Uzun süre suda kaldığında veya oksijen alımı sınırlı olduğunda kişi bilinç kaybı yaşayabilir.

BOĞULMA ANINDA YAPILMASI GEREKİLENLER

Eğer çevrede başka insanlar varsa, hemen yardım çağrılmalıdır.  Boğulan kişiyi güvenli bir alana çekmek önemlidir, ancak kendi güvenliğinizi riske atmamaya özen gösterin.

Eğer mümkünse, boğulan kişiyi suda yüzeyde tutmaya çalışın. Baş ve boyun bölgesine destek sağlamak önemlidir.

Eğer boğulan kişi bilincini kaybetmişse, CPR (sunî solunum ve kalp masajı) gerekebilir. Eğitimli kişiler tarafından bu müdahalelerin doğru bir şekilde yapılması hayati önem taşır.

Boğulma durumu ciddi bir acil durumdur ve derhal profesyonel yardım alınmalıdır. Eğitimli bir cankurtaran veya sağlık profesyoneli müdahale edebilir. Bu nedenle, temel ilk yardım becerilerini bilmek ve boğulma durumunda nasıl tepki vereceğinizi bilmek önemlidir.

 

Kaynak: İHA