Bayraktar'dan 'Eurofighter' haberine 'Kızılelma'lı yanıt

Gündem haberleri Selçuk Bayraktar ABD Almanya Olaf Scholz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya ziyareti öncesi, "Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Türkiye'ye Eurofighter Typhoon savaş uçağı satışını engelleyeceği" iddiasına Baykar'ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün günübirlik bir ziyaret için Berlin’e gitti. Erdoğan, Almanya'da Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Olaf Scholz ile görüşecek.

Erdoğan-Scholz arasında yapılacak görüşme Eylül ayında gerçekleşen G20 Zirvesi'nde kesinleşmişti. Ziyaretin planladığı dönemlerde gündemin ağırlıklı olarak Türkiye-Almanya ikili ilişkileri, göç ve ekonomik işbirliği ile Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği üzerine inşa edilmesi öngörülmüştü. Ancak 7 Ekim'de patlak veren İsrail-Hamas savaşı sonrası masadaki başlıkların değişebileceği, küresel konuların öne çıkabileceği düşünülüyor.

"OLAF SCHOLZ TÜRKİYE'YE ENGEL OLACAK" HABERİ

ABD'li yayın organı Bloomberg, görüşme öncesinde ortaya dikkat çeken bir iddia attı.

Bloomberg'e cevap Baykar'ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar'dan geldi.

"EUROFIGHTER" İDDİASI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye'nin 40 tane Eurofighter Typhoon savaş uçağı almayı planladığını belirtmişti.

Bloomberg, 7 Ekim'de başlayan İsrail saldırıları sonrası Türkiye ve Batı arasındaki gerilimin tırmandığını öne sürerek, Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un Türkiye'nin savaş uçağı alma planını engelleyeceğini öne sürdü.

"KIZILELMA" İLE YANIT

Sosyal medya hesabında Bloomberg'in haberini alıntılayan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Türkiye'ye yönelik engellemelerin sadece savunma sanayisinin hızla gelişmesine yaradığını belirterek 'Kızılelma' vurgusu yaptı:

"Teknolojik ilerlemenin hızı insanlı jet uçaklarını uçurmanın giderek daha riskli hale geleceğini gösteriyor. Yakın gelecekte muharebe sahasındaki platformlar büyük oranda insansız sistemlere dönüşecek.

Bu uçakları vermemeleri tıpkı kendi SİHA'larımızı geliştirmemize yol açtığı gibi ülkemizdeki savunma ekosisteminin hızla gelişmesi için de avantaj sağlayacak.

Yenilikçi teknolojileri geliştiren bir ülke olmamız gelecekte çok daha güçlü bir bir noktaya ulaşmamıza olanak verecek. Bu nedenle projesini tamamen öz kaynaklarımızla yürüttüğümüz Bayraktar Kızılelma dünyanın en gelişmiş insansız savaş uçağı olabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Bayraktar ayrıca 12 Eylül 2022 tarihli "ABD Predator SİHA’larını vermeyerek Milli SİHA’larımızın önünü açmıştı. Şimdi, bize F16 vermemelerinin sonucu sizce ne olur?" gönderisini de yeniden paylaştı.

 

Kaynak: Haber Merkezi