Bakan Soylu'dan flaş yeşil pasaport açıklaması

Süleyman Soylu bakırköy
Bakan Soylu'dan flaş yeşil pasaport açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakırköy İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndaki yeşil pasaport sözlerine açıklık getirdi. Soylu, "Kimlerin bu pasaportu alacağı mevzuatımızda bellidir, geri alınması veya iptal edilmesi söz konusu değildir" dedi.

Bakırköy İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda seçim toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeşil pasaportla ilgili yaşanan sıkıntılara dair açıklamada bulundu.

Soylu buradaki, "Yeşil pasaport meselesinin şöyle bir problemi var. Takdir edersiniz ki, yeşil pasaport daha ziyade dış dünyayla, daha önceden kurulmuş olanlar, verilmiş olanlar var ama Türkiye'nin dış dünyayla münasebetlerinde, özellikle ihracat alanında ve diğer noktalarda, münasebetlerinde elimizi çok güçlendiren, özellikle diplomatik ziyaretlerde, özellikle kurumların ziyaretlerinde elimizi çok güçlendiren bir süreçtir. Ve bu yeşil pasaportun da belli bir miktarı var. Yani dünyanın bize tahsis ettiği belli bir miktar var. Biz bu miktarı aşmak üzereyiz. Yani aştık da diyebiliriz aslında. Bu konu Dışişleri Bakanlığımız sürekli olarak tenkit edilmektedir. Yani bunu aşıyorsunuz diye. Allah muhafaza şöyle bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Bütün yeşil pasaportlar hususi pasaportlara dönebilir. Ama ben bu konuda sorumluluğumu üzerime aldım. Bir çalışma yapacağımı söylemek isterim. Tabii şu da var. Yani siz kendi işiniz icabın yurt dışı seyahatlerinizi gri pasaportla yapabilme kabiliyetine sahipsiniz. Devlet bunu sizden imtina etmez" sözlerine Twitter üzerinden açıklık getirdi. 

"GERİ ALINMASI, İPTAL EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeşil pasaportun vatandaşın uluslararası dolaşımı için tanınan bir hak olduğuna işaret ederek, "Kimlerin bu pasaportu alacağı mevzuatımızda bellidir, geri alınması veya iptal edilmesi söz konusu değildir." ifadesini kullandı.

Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Sosyal medyanın yalan makinaları yine devrede. Yeşil pasaport, vatandaşımızın uluslararası dolaşımı için tanınan bir haktır. Kimlerin bu pasaportu alacağı mevzuatımızda bellidir, geri alınması veya iptal edilmesi söz konusu değildir. Belirlenen şartlar, sınırlamalar ve sayıların aşılması halinde yaşanabilecek durumu anlattım. Ancak bay bay Kemal'in yalancı medyası her zaman olduğu gibi."

Kaynak: DHA

süleyman soylu yeşil pasaport hususi pasaport