Bakan Kirişci: Önceliğimiz 85 milyon ve sığınan geçici statüdeki 5 milyon insan

Bakan Kirişci: Önceliğimiz 85 milyon ve sığınan geçici statüdeki 5 milyon insan

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, salgın ve savaşın, tarım ve gıda sektörünün stratejik ve vazgeçilmez olduğunu gösterdiğini belirterek "Önceliğimiz 85 milyon ve sığınan geçici statüdeki 5 milyon insan" dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) “15. Yıl Değerlendirme Toplantısı ve Yatırımcı Buluşması” programını düzenledi. Ankara’da gerçekleşen programa Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TBMM Tarım ve Orman Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunusu Kılıç ve AB Türkiye Delegasyon Yardımcısı Eleftheria Perizinidou katıldı.

"AVRUPA BİRLİĞİ’NİN 1.4 MİLYARLIK DESTEĞİ ÖNEMLİ"

Programda konuşan Bakan Kirişci, “Meclis’te komisyon başkanı olduğum dönemde bu süreç başlamıştı. Elbette Avrupa Birliği’nin 1.4 milyarlık desteği önemli. Kendi milli bütçemizden de koyduğumuz destekte önemli. Ama çok daha önemlisi başta kadınlarımızın ve gençlerimizin olmak üzere böyle bir projede istihdamla ve üretimle buluşmuş olması bizim için son derece kıymetli. Türkiye ve benzeri ülkeler maalesef kırsalı terk etmeyi ve kentlerin çevrelerinde kendilerine pozisyon almayı zamanında bir marifet sanmışlardı. Belki o günün şartları da bir kısmını bu zorlamıştı. Önce pandemi ve sonra Rusya Ukrayna savaşı ile gördük ki tarım ile gıda stratejik ve vazgeçilmez bir sektör. Bu sektör mutlak suretle asgariden yerli ve milli olmak zorunda. Ülke olarak görevimiz, üretebileceğimiz fazla bir ürün varsa onu ihtiyaç duyanlara sunmak. Ama önceliğimiz; 85 milyon ve bu ülkeye sığınan geçici statüdeki 5 milyon insan. Daha sonra da ülkemizi ziyaret eden 50 milyonu aşmış turistler” dedi.

Kirişci, projelerin ilk başta 17 ilde başladığını şu an 42 ile ulaştığını anımsatarak, bu görülen başarılı örneklerden dolayı 81 ile yayılmasını arzu ettiğini vurguladı.

Önümüzdeki süreçte AB üyesi Türkiye olarak da TKDK'nın nice kuruluş yıllarını kutlamanın çok daha önemli olduğunu ifade eden Kirişci, "Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Fonları'nın (IPARD) 3. fazıyla ilgili de, bu zamana kadar yaptıklarımız bundan sonra da yapacaklarımızın güzel bir örneğidir." dedi.

Kaynak: İHA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Vahit Kirişci