Bakan Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Mass'tan Türkiye-AB mesajları

Dışişleri Bakanı , Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ortak basın toplantısında konuştu. İki Bakan, Türkiye'nin Avrupa Birliği ve Yunanistan'la olan temaslarına ilişkin soruları yanıtladı.

18.01.2021 15:29 | Son Güncelleme : 18.01.2021 16:35

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bir araya geldi. İki bakan görüşmes sonrası ortak basın toplantısında konuştu. İki Bakan Türkiye'nin AB ile ilişkileri ve Yunanistan'la başlayacak istikşafi görüşmeler konusunda önemli mesajlar verdi. Çavuşoğlu ve Mass, Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transferine ilişkin soruyu da yanıtladı. 

Çavuşoğlu'nun açıklamaları:

Değişik alanlardaki işbirliğimizi güçlendirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. En son aşıyı bulan doktorlarımız da Almanya ile entegrasyon için önemli bir örnektir. Diğer taraftan, ırkçılık, İslam düşmanlığı Almanya'da yaşayan Türk toplumunu da olumsuz etkiledi. Bunlara yönelik soruşturmaların titizlikle devam etmesi de önemli. Birlikte çalışmamız lazım. Eğitim alanında da işbirliği anlaşmasını müzakere ediyoruz. 

Turizm, her iki ülke için de önemli bir sektör. Almanya'da da güçlü bir turizm sektörü var. 2020'de işbirliği sayesinde Almanya'dan gelen turist sayısı azaldı ama güvenli turizm mutabakatını bugün Heiko da teyit etti. Aşı anlaşmalarımız konusunda da Heiko Mass'a bilgi verdim. 

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Heiko Mass ve heyetlerimizle Türkiye-AB ilişkilerini de değerlendirdik. İlişkilerde son zamanlarda pozitif bir atmosfer var. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar, bizim de yaptığımız açıklama ve çalışmalar, Avrupa'dan da olumlu adımlar ve söylemlerin gelmesi sayesinde daha pozitif bir atmosfer içindeyiz. 

Vize serbestisi hayata geçebilir, bu bir sözdür. 18 Mart Mutabakatı'nın 5. yılı olacak, bunun bugünkü gelişmelere yönelik uyarlanması somut adım olabilir. Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi gerçekleşebilir. Göçle mücadelede yine olumlu adımlar atabiliriz. Türkiye, üzerine düşeni yapmaya hazır. 

Yukarı Karabağ'da askeri biz çözüm oldu. Şimdi bir ateşkes var. Bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyor. 

MASS: TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNİN DAHA DA İYİ OLMASINI ÇOK ARZU EDİYORUM

Mass'ın açıklamaları:

Bu seyahati olumlu sinyaller olduğu için gerçekleştirmek istedim. Sık sık bir araya geliyoruz. En azından ekranda bir araya geliyoruz. Şahsen burada olmaktan mutlu oldum. Fiziki bir araya gelip sorunları ele almak çok daha verimli oluyor. Bundan dolayı çok mutluyum. Elbette son yılın Türkiye ile AB arasındaki olaylar bazı izler bıraktı. Zor tartışmalarımız oldu. Doğu Akdeniz konusunda örneğin. Bazı müttefiklerin savaş gemileri karşı karşıya geldi. Bu tür olayları artık yaşamak istemiyoruz. Dönem başkanlığımız sırasında da Türkiye-AB ilişkilerinin olumlu olması için çaba harcadık. Aynı çabayı harcamaya devam edeceğiz. Türkiye-AB ilişkilerinin daha da iyi olmasını çok arzu ediyorum. 

Barbaros gemisinin Kıbrıs açıklarından çekilmesi de olumlu bir sinyal. Bu tür doğrudan görüşmelerle birlikte 2016'da kararlaştırılan diplomasi yoluna girilmiş olması çok olumlu. Her iki tarafın da bu görüşmeleri somut bir şekilde sürdürmesi olumlu. Engelleri kaldıracağını düşünüyorum. Biz Alman hükümeti olarak Türkiye'nin çok sayıda Suriyeli mülteciyi kabul ederek çok önemli bir başarı sağladığını görüyoruz. Bu, Avrupa'da belki de yeterince takdir edilmiyor. 

SORU-CEVAP

Bakan Çavuşoğlu:

(Yunanistan'la görüşmeler) Tekrar toplantıdan memnuniyet duyduk. Yunanistan'la istiklafi görüşmeler 25 Ocak'ta başlıyor. Bakan Yardımcımız başkanlığında bir heyetimiz bu toplantıya katılacak. 60 kez ne görüştüysek, 61. toplantıda da önceki konuları görüşeceğiz. Hangi mesafeler alındı, bunlar gözden geçirilecek. Yunanistan hangi sebeple deniz yetki konularını ya da Doğu Akdeniz'i görüşeceğiz dedi bilmiyorum ama bu gerçekten doğruysa faydalı bir yaklaşım değil. Tüm bu konuları nasıl çözeceğimizi, 2016'ya kadar Yunanistan'la görüştük. Yunanistan istemediği için bu görüşmeler devam etmedi. Çipras hükümeti istemediği için görüşmeler devam etmedi. 

Bakan Mass:

(İslamofobik söylemler) Ne patriği tanıyorum ne de sözlerini duydum. İslam düşmanlığı söz konusun olduğunda, Almanya'da da bildiğimiz bir olgu. Alman hükümeti olarak biz bu konuda son derece kararlı bir şekilde tedbir alıyoruz. Sadece sözlerle değil, eylemle de. Bize göre din özgürlüğü çok önemli.

(Navalny Rusya'ya döndü) Öncelikla Navalny konusunda şunu söylemek istiyorum. Kendi iradesiyle Rusya'ya geri döndü. Orası vatanı. Oraya varır varmaz tutuklanmış olması bizim açımızdan hiçbir şekilde kabul edilebilir bir husus değil. Sayın Navalny'nin derhal serbest bırakılması gerekir.

(Türkiye-AB ilişkileri) Türkiye ile Avrupa ilişkileri konusunda ise, şunu açıkça ifade ettim; son haftalardaki gelişmeler açısından müteşekkir olduğumu, bunları sürdürmemizi arzu ettiğimizi ifade ettim. Geleceğe bakmamız gerektiğini söyledim. 

Bakan Çavuşoğlu: 

(Görüşmelerde 'yaptırım etkisi' iddiaları) Türkiye olarak AB ve Yunanistan ile temasların yaptırımlarla ilgisi yok. Yaptırımdan korktuğumuz için bunları yapmadık. Aralık zirvesinde pozitif mesaj aldığımız için olumlu cevap verdik. Yunanistan'la da ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğumuzu söyledik. 

MESUT ÖZİL'İN FENERBAHÇE'YE TRANSFERİ

Bakan Mass: 

Bu aşı konusundan daha hassas bir konu (gülümseyerek). Ben biliyorum ki, Türkiye'deki insanlar çok duygusal taraftarlar. Mesut Özil, gerçekten Alman futbolu ve milli takımı açısından çok büyük başarılara imza attı. Şimdi Türkiye'de oynayacağı zaman başarılı olmasını arzu ediyorum. Tabii aynı zamanda İstanbul'da mutlu olmasını ümit ediyorum. Fenerbahçe formasıyla çocukluk fotoğrafları olduğunu söyledi bana Mevlüt, ona en iyi dileklerimi sunmak istiyorum. 

Bakan Çavuşoğlu: 

Mesut Özil gibi dünya starının Türkiye'ye gelmesi hepimizi heyecanlandırdı, kendisini de heyecanlandırdı. Bir rüyası gerçekleşiyor. Mesut Özil Alman milli takımına da önemli katkılar sağladı. Ben de doğuştan Fenerbahçeliyim. Şu anda Antalyaspor ve Alanyasporumuz var, önceliğimiz onlar ama Fenerbahçeli olduğumuzu da herkes bilir. Umarım bundan dolayı diğer taraftar kardeşlerimiz alınganlık göstermez. Bundan dolayı hepimiz birbirimizi hoşgörü ile karşılamalıyız. Umarım sayın Cumhurbaşkanımızın da Mesut ile görüşmesine problem çıkarmazsınız (gülümseyerek).

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor