Bakan Akar, Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştü. Bakan Akar, Ermenistan'ın saldırılarına son vermesi ve işgal ettiği topraklardan çıkarılması gerektiğini söyledi.

12.10.2020    15:54

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu görüşmesinde, Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırısı, İdlib ve Libya başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede Akar, ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşim yerlerine saldıran Ermenistan'ın saldırılarına son vermesinin ve işgal ettikleri topraklardan çıkarılmasının gerekliliğini dile getirdi. 

Azerbaycan'ın çözüm için bir 30 yıl daha bekleyemeyeceğini aktaran Akar, Türkiye'nin Azerbaycan'ın öz topraklarını geri almak için başlattığı harekatta yanında olduğunu ifade etti. 

Bakan Akar ayrıca, Türkiye'nin İdlib’de barışın ve istikrarın sağlanmasına yönelik 05 Mart 2020 tarihinde yapılan mutabakat çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirdiğini söyledi. Masum insanların gönüllü ve güvenli şekilde evlerine dönebilmeleri için Türkiye'nin elinden gelen gayreti göstermeyi devam ettiğini vurguladı. 

Akar, Türkiye ve Libya arasında 500 yıllık tarihi dostluk, kardeşlik bağlarının bulunduğunu, Türkiye’nin bölgenin istikrar kazanması için elinden gayreti göstermeyi sürdüreceğini, BMGK’nın ilgili kararları kapsamında istikrarlı, bağımsız ve egemen bir Libya'yı desteklediğini belirtti.

Son Güncelleme : 12.10.2020 - 16:10
Sıradaki Haber Yükleniyor