Azerbaycan'a asker gönderilmesine ilişkin tezkere kabul edildi

TBMM'de Karabağ'a Türk askerinin gönderilmesine ilişkin tezkere kabul edildi. Tezkereye göre, Türk askeri 1 yıl boyunca Azerbaycan'da görev yapacak. Bölgede ateşkesin kontrolünü sağlayacak.

17.11.2020    21:20

Azerbaycan'a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bu kararla birlikte Türk askeri, Karabağ'daki ortak merkezde 1 yıl süreyle görevlendirilecek.

Tezkere TBMM'nin Genel Kurulu'nda kabul edildi. AK Parti, CHP MHP ve İYİ Parti tezkereye 'evet' oyu verdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan'a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'nin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesinin ardından "Hayırlı olsun." mesajını paylaştı. Şentop, Twitter'daki hesabında, "Anayasa’nın 92’nci maddesine göre verilen Azerbaycan Cumhuriyetine asker gönderilmesine dair Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM’de kabul edildi. Hayırlı olsun" açıklamasını yaptı.

Tezkerenin görüşmelerinde AK Parti Grubu adına söz alan Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,  "Ermenistan uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Karabağ'ı 30 yıl boyunca kontrol altında tutmuştur. Bu süre zarfında Azerbaycan, AGİT Minsk Grubu'nun öncülüğündeki diplomatik çözüm arayışlarını sürdürmüştür. Minsk Grubu, Ermenistan'ın gayri hukuki ve gayri meşru işgal girişimini sonlandırmak konusunda somut hiçbir adım atamamıştır. Minsk Grubu'nun ilgisizliğinden de cesaret alan Ermenistan 27 Eylül 2020 tarihinde Yukarı Karabağ cephe hattı boyunca askeri ve sivil hedeflere yönelik saldırılar gerçekleştirmiştir" diye konuştu.

CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Engin Altay da Azerbaycan için, 'kardeşlerimiz' ifadesini kullandı. Altay, CHP olarak tezkereye olumlu oy kullanacaklarını kaydederek, "Azerbaycan ziyaretimiz sırasında bomba füze atılan yerleri gezdik. Azerbaycan'da diş ağrırsa biz de baş ağrır. Oraya asker gönderme konusunda Meclis'te güçlü bir mutabakat olduğunu görüyoruz ve bunu dünyaya gösteriyoruz" diye konuştu.

MHP Grubu adına söz alan Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de "Gazi Meclisimize gönderilen Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ne Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak yürekten ve candan destek verdiğimizi belirtiyor, hükumetimizin gayretlerine teşekkür ediyor, tezkerenin hayırlara vesile olmasını temenni ederek şanlı askerimize Cenab-ı Allah'tan üstün muvaffakiyetler diliyoruz" diye konuştu.

İYİ Parti Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Ahad Andican, "Tezkereye olumlu oy vereceğimizi söylüyorum ve iktidarın, muhalefetin de desteğiyle sürdürdüğü politikaları aynen sürdürmesi gerektiğini söylüyorum. Ama geleceğe yönelik de  adımlar atılması ve bir strateji oluşturulması gerektiğini söylüyorum" dedi.

LİDERLER TEZKERE GÖRÜŞMELERİNİ İZLEDİ

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de TBMM Genel Kurulunda Azerbaycan tezkeresinin görüşüldüğü oturuma katıldı.  Milletvekilleri, tezkere görüşmelerine yoğun katılım gösterdi. 

 

Son Güncelleme : 18.11.2020 - 00:04
Sıradaki Haber Yükleniyor