Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nin açılış tarihi belli oldu: Bir pist açık tutulacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Murat Kurum Atatürk Havalimanı

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı'na yapılacak olan Millet Bahçesi'nin ilk etabını 2023 Mayıs ayında tamamlanacağını duyurdu. Bakan Kurum, bir pistin açık kalacağını söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde pazar günü vatandaşların da katılımıyla başlayacak fidan dikimi töreni öncesi incelemelerde bulundu.

Atatürk Havalimanı'ndaki doğu-batı pistleri acil durumlarda hizmet vereceğini söyleyen Bakan Kurum, İstanbul'un akciğeri olacak alanı kesinlikle konuta ya da imara açmayacaklarını da belirtti.  

Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı İstanbul'un fethi programında ilk fidanların dikileceği millet bahçesinin ilk etabının 2023 Mayıs ayında tamamlanacağını duyuran Bakan Kurum şunları ifade etti: 

"Pazar günü burada büyük bir coşkuyla, heyecanla Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Fethin 569'uncu yıldönümünü hep birlikte kutlayacağız. 21 yaşında çağ açıp çağ kapatan ecdadımızı coşkuyla anacağımız millet bahçesi alanındayız. Büyük bir coşkuyla günü bekliyoruz.

Son 10 gündür tüm ithamlara rağmen valimiz, il başkanımız, milletvekillerimiz ile hazırlıklarımızı yaptık. Pazar günü hem Fethimizi kutlayacağız hem de burada bütün vatandaşlarımızın hoş vakit geçireceği millet bahçemizi fidanlarla buluşturacağız.

"HİÇBİR ŞEKİLDE BU ALANI İMARA AÇMIYORUZ"

Karşımızdaki muhalefet buna olmaz diyor. Biz 50-60 yıllık İstanbul'un simgesi ıhlamur ağaçlarını, çınar ağaçlarını dikeceğiz. Olmaz diyorlar. Şurada 350 yıllık zeytin ağacımız da ölümsüz şehitlerimizi temsil edecek zeytin ağacımızı diktik, onları anacağız diyoruz olmaz diyorlar. Onlar olmaz, yapamazsınız diye dursunlar, 8 bin metrekarelik bu alan 5 milyonluk alanın bir örneğidir.

Hiçbir şekilde bu alanı imara açmıyoruz. Atatürk Havalimanı Doğu-batı pistleri acil durumda hizmet verecek."

TÖRENE ERDOĞAN VE BAHÇELİ KATILACAK

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü olan 29 Mayıs Pazar günü, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'nde fidan dikim töreni gerçekleştirilecek.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de katılacağı törende Fetih tarihini temsilen 145 bin 300 ağaç dikilecek. Proje kapsamında 8 buçuk milyon metre karelik alanın 5 milyonluk bölümüne Millet Bahçesi yapılacak.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi

Kaynak: Haber Global

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi