Türkiye-Cezayir arasında LNG anlaşması: 2027'ye kadar yıllık 4,4 milyar metreküp alınacak

Doğal gaz Türkiye Ekonomi haberleri Gündem haberleri
Türkiye-Cezayir arasında LNG anlaşması: 2027'ye kadar yıllık 4,4 milyar metreküp alınacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, 1988'den beri olan enerji anlaşmasının süresinin 3 yıl daha uzatıldığını açıkladı. Son dakika haberine göre Türkiye Cezayir'den 2027'ye kadar yıllık 4,4 milyar metreküp LNG alacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ve Cezayir arasında 1988 yılından beri süregelen LNG ithalat anlaşmasının süresini 3 yıl daha uzattıklarını söyledi.

Bayraktar, “Bu süre içerisinde Türkiye, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın uzatılmasına dair ortaya konulan irade, taraflar arasında köklü iş birliğini daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaktır.” dedi.

ENERJİDE ARZ GÜVENLİĞİ

Türkiye, enerjide arz güvenliğini sağlamak amacıyla farklı ülkelerle yaptığı iş birliklerini sürdürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da doğal gazda bir yandan altyapıyı güçlendirecek adımlar atarken diğer taraftan LNG alma ve gazlaştırma kabiliyetlerini arttırıyor.

BOTAŞ VE SONATRACH 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında önemli imzalar atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın da katıldığı Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısının ardından BOTAŞ ile Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach arasında LNG anlaşması imza altına alındı.

ANLAŞMA 3 YIL UZATILDI

Sosyal medya hesabından bir açıklamada bulunan Bakan Bayraktar, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir ziyareti kapsamında gerçekleşen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi İkinci Toplantısı’na katıldık. Toplantı sonrasında BOTAŞ ile Cezayir ulusal petrol ve doğal gaz şirketi SONATRACH arasında atılan imzalarla iki ülke arasında 1988 yılından beri devam eden LNG ithalat anlaşmasının süresini üç yıl daha uzattık. Bu süre içerisinde Türkiye Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG almaya devam edecek. Bu tarihi anlaşmanın uzatılmasına dair ortaya konulan irade taraflar arasında köklü iş birliğini daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

 1988 TARİHLİ 35 YILLIK ANLAŞMA

14 Nisan 1988 tarihli alım satım anlaşması ile birlikte SONATRACH, BOTAŞ'a LNG tedarik etmeye başladı. Yıllar içinde yenilenen anlaşma, Ekim 2024’te sona eriyordu. BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan ve Sonatrach Genel Müdürü Rachid Hachichi arasında imzalanan son anlaşma ile bu süre 2027’ye uzatıldı. Anlaşma kapsamında Türkiye, Cezayir’den yıllık 4,4 milyar metreküp LNG ithal edecek.

 

Kaynak: Haber Global