SON DAKİKA! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Ekonomi haberleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Merkez Bankası faiz Para Politikası Kurulu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 15'ten yüzde 17,5'e yükseltti. Piyasanın genel beklentisi yüzde 20 idi. Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek miktarsal sıkılaştırma kararını aldığını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 15'ten yüzde 17,5'e yükseltti. Artış piyasanın beklentisi olan yüzde 20'nin altında kaldı.

Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada dezenflasyonun en kısa sürede tesisi ve enflasyon beklentilerinin çıpalanması için parasal sıkılaşma sürecinin devamına karar verildiği belirtildi.

Küresel enflasyon düşüşte olsa da Merkez Bankalarının hedeflerinin üstünde seyretmesiyle Merkez Bankalarının parasal sıkılaştırmaya devam ettiği vurgulandı.

Türkiye'de göstergelerin yükselişte olduğu ifade edilirken, geçtiğimiz haftalarda yapılan ÖTV zamlarının enflasyona ilave olumsuz etki yapacağının öngörüldüğü belirtildi.

Enflasyonda yüzde 5 hedefi bir kez daha vurgulanırken "Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir." denildi. 

Öte yandan kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararı aldığını duyurdu.

PPK metni şöyle;

"Hafize Gaye Erkan (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener.

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17,5 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Küresel enflasyon düşerken, halen uzun dönem ortalamalarının ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle, dünyanın birçok ülkesinde merkez bankaları parasal sıkılaştırma sürecine devam etmektedir.

Ülkemizde, yakın döneme ilişkin göstergeler enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmektedir. Bu gelişmede yurt içi talepteki güçlü seyir, ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile hizmet enflasyonundaki katılık belirleyici olmaktadır. Kurul, bu unsurlara ek olarak vergi düzenlemeleri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon üzerinde ilave olumsuz etki yapacağını öngörmektedir.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin desteğiyle cari işlemler hesabındaki dengelenme fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

Kaynak: Haber Global TV

Merkez Bankası faiz PPK politika faizi