Sıradışı seçim kampanyası

Gündem haberleri Yaşam Haberleri Bilim Haberleri Teknoloji Haberleri Ekonomi haberleri yerel seçim 31 Mart Yerel Seçimleri Kripto para Yapay Zeka İstanbul bitcoin
Sıradışı seçim kampanyası

Türkiye’de ilk kez bir belediye başkan adayı seçim kampanyasına fon oluşturmak amacıyla NFT satışı yapmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılan Taylan Yıldız, yaptığı büyük boy NFT resmini destek olmak isteyenler için piksel piksel satışa çıkardı.

Yerel seçimlere sayılı günler kalırken, bağımsız adaylar da kendilerine destek bulmak için ilginç yöntemlere başvuruyorlar. Türkiye’de ilk kez bir belediye başkan adayı seçim kampanyasına fon oluşturmak amacıyla NFT satışı yapmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılan Taylan Yıldız, yaptığı büyük boy NFT resmini kendisine destek olmak isteyenler için piksel piksel satışa çıkardığını duyurdu. Seçim kampanyalarında bir ilk olan kripto para ile siyasete destek uygulaması hafta başında devreye girdi. “İnternetçi Abi” olarak tanınan Taylan Yıldız’ın oluşturduğu ‘hayalimdeki.istanbul’ adresine girildiğinde, “NFT’den 1 pixel al, hayalindeki İstanbul’u geri al” ifadesiyle karşılaşılıyor.

Sıradışı seçim kampanyası - Resim : 1
Bağımsız aday Yıldız'ın kampanya desteği için ilginç bir yöntem deniyor. 

1 MİLYON 453 BİN PİXEL

NFT (Non-Fungible Token) terimi, benzersiz dijital varlıklar için kullanılıyor. Yıldız’ın ‘hayalimdeki İstanbul’ resmi de bu özelliğe sahip. 1 milyon 453 bin pixelden oluşan resmin bir pixeli için 20 Tl ödeniyor. Ödeme kripto para ile yapılabiliyor. Kripto para hesabı olmayanlar için cüzdan kurulumu konusunda destek sağlanıyor.

Sıradışı seçim kampanyası - Resim : 2
İBB Bağımsız adayı Yıldız, Z kuşağı tarafından "İnternet Abi" olarak biliniyor. 

NE ÇIKARSA BAHTINA!

Bağımsız belediye başkan adayı Taylan Yıldız, çok sayıda kişinin bu yeni yöntemle destek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Özellikle gençlerden büyük ilgi var. Bu, eski usul siyasete adeta bir itiraz halini aldı. Yenilikçi, şeffaf ve adaletli bir pencere açtık. ‘NFT’den 1 pixel al, bir tuğla kaldır’ diyorum. Gençlerin sorun çözme gücünü dijital demokrasiyle göstermek istiyorum. Herkes bütçesine göre NFT alıyor. Bu küçük adımlar aslında ortak bir ideal etrafında kenetlenmeyi ifade ediyor. Buradan elde edeceğimiz gelir de seçim kampanyasında kullanacak. Vergisi tarafımdan ödenecek. “

Kaynak: Web Özel