Moody's Türk bankaları görünümünü durağana çevirdi

Ekonomi haberleri Moody's
Moody's Türk bankaları görünümünü durağana çevirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, "Türk bankacılık sistemi için görünüm istikrarlı ancak zorlu olmaya devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Geçen hafta Türkiye'nin ortodoks politikaları hayata geçirmesi durumunda not artışı sinyalini veren Moody's şimdi de Türk bankalarının görünümünü değiştirdi.

Moody's Investors Service'ten yapılan açıklamada Türk bankacılık sistemi için görünümün durağan olarak değiştirildiği açıklandı. 

Moody's seçimlerin ardından iyileşen faaliyet koşulları nedeniyle görünüm istikrarlı ancak zorlu olmaya devam ettiğini ifade etti.

Moody's tarafından Türk bankaları için yapılan analiz şöyle;

"Türk bankaları için faaliyet ortamı zorlu ve değişken olmaya devam etmektedir. Ekonomik büyümede beklenen yavaşlama ve yüksek seyretmeye devam eden enflasyon nedeniyle aşağı çekilmiştir.

Bununla birlikte, hükümetin politika yapımında ortodoksluğa dönmek için attığı ilk adımlar Mayıs 2023'teki seçimler Türk bankaları için faaliyet koşullarını destekleyici niteliktedir. Çok yüksek enflasyon, daha yüksek vergiler ve liranın değerinin daha da düşmesi tüketici harcamalarını ve borçluların geri ödeme kapasitesini zayıflatarak bankaların varlıklarını baskı altına alır.

Döviz kurunda değer kaybı ve 2022'ye kıyasla daha yavaş olmakla birlikte kredi hacminde genişleme, görünüm döneminde sektörün sermaye yeterliliğini zorlayacaktır. Kârlılık normalleşecek 2022'de kaydedilen zirvelere kıyasla azalmış olsa da yine de güçlü kalmaya devam etmektedir."

 

Kaynak: Haber Global TV

Moodys kredi derecelendirme kuruluşu türkiye bankalar