Michael Bloomberg: "Bütün paramı Trump'tan kurtulmak için harcıyorum"

Forbes sıralamasına göre ABD'nin en zengin 8. insanı olan Bloomberg, reklama 3 ayda Demokrat rakiplerinin bir yıldan fazla sürede harcadığından daha fazla para harcadı.

14.01.2020 - 10:01

A -

A +

Demokrat Parti 2020 başkan adaylığı yarışına en geç katılan isimlerden olan medya patronu ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, "seçimleri satın almaya çalışıyor" iddialarına yanıt vererek servetinin büyük bölümünün Başkan Donald Trump'ı koltuğundan etmek için kullandığını söyledi.

Forbes sıralamasına göre ABD'nin en zengin 8. insanı olan Bloomberg, reklama 3 ayda Demokrat rakiplerinin bir yıldan fazla sürede harcadığından daha fazla para harcadı. 

Bloomberg, Reuters'a yaptığı açıklamalarda, "Bütün paramı Donald Trump'tan kurtulmak için kullanıyorum. Birinici önceliğim bu" dedi ve ekledi; "Daha çok mu harcamamı istersiniz yoksa daha az mı? Bu kadar basit".

Demokrat Parti aday adaylarından Senatör Elizabeth Warren, Bloomberg'in yüksek bütçeli seçim kampanyasına tepki göstermiş ve medya patronunu 'seçimi satın almaya çalışmakla' suçlamıştı.

Demokrat Parti aday adayları arasında öne çıkan isimlerin "çok liberal" olduğunu söyleyen Bloomberg, "Trump'ı yeneceğimden emin olmamın nedeni benim ılımlı Cumhuriyetçiler için de kabul edilebilir olmam" dedi.

Bloomberg anketlerde genel olarak 5. sırada yer alıyor. Medya patronunun önünde eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Senatör Bernie Sanders, Warren ve South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg bulunuyor.

MİCHAEL BLOOMBERG KİMDİR?

2020 Amerika başkan adayı olan Michael Bloomberg 1981 yılında Salomon Brothers'da fin-tek direktörü iken işten kovulmuş ve 10 milyon dolar tazminat almıştı. Ardından piyasalara dair tüm verilerin izlendiği bir terminal hazırladı. Bu terminal piyasaya dair tüm verileri tek bir terminal üzerinde gösteriyordu. Hatta petrol yüklü tankerlerin rotasını ve dünyadaki nükleer santrallerin lokasyonlarını dahi. Tarih 2012'yi gösterdiğinde rakibi pazar lideri Reuters'i geçer ve pazar lideri olur. Bloomberg Lp. dünyaya yayılmış 325 bin terminalden yılda 7 milyar dolar gelir elde ediyor. Bloomberg terminallerinden günlük 60 milyar veri akışı oluyor. Michael Bloomberg'in kişisel serveti 58,4 milyar dolar.

Son Güncelleme : 14.01.2020 - 10:05
Sıradaki Haber Yükleniyor