Merkez Bankası 2021 yılı enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası, 2021 yılının 4. enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14'ten yüzde 18,4'e yükseltti. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yükselen kurlarla ilgili olarak "Kur hedefi ya da kura müdahale etme amacımız yok. Dengesini bulacaktır." dedi.

Merkez Bankası, 2021 yılının 4. enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası 2021 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14'ten yüzde 18,4'e yükseltti.

Enflasyon Raporu sunumundan öne çıkanlar şöyle;

"Yakın dönemde açıklanan güven endeksleri salgın etkisiyle gerilemeye başladı. Varyantlara ilişkin risklerin canlı kalması bazı ülkelerde büyüme görünümünü olumsuz etkiledi. 

En fazla ihracat yaptığımız bazı ülkeler büyüme beklentisini aşağı çekti. Ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının artmasıyla enerji fiyatları son dönemde hızlandı. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, arz kısıtları ve taşımacılık maliyeti, tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. İklim koşullarının küresel gıda fiyatlarındaki olumsuz yansımalarını görüyoruz. Gelişmiş ülke Merkez Bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürüyor ve varlık alım programlarına devam ediyorlar. Beklentilerin enflasyonun 2022 yıl sonunda hedeflere yaklaşacağını öngörüyoruz.

İç talebin katkısında özel tüketim öne çıkarken, kamu harcamaları ve yatırımlar ılımlı seyretti. Büyümeye hem iç talep hem de ihracat olumlu katkı verdi. Vaka sayılarında gözlenen artış salgının seyrine ilişkin belirsizliklerin devam etmesine neden olmaktadır.

Anket verileri firmaların yatırım harcamalarını artırdığına işaret etmektedir. Ekim ayında da yatırım eğilimindeki artış sürmüştür. Dayanıklı ürün tüketiminde yavaşlama, dayanıksız ürün tüketiminde ivlemenme var. Ticari kredi faiz oranlarındaki düşüşün de etkisiyle önümüzdeki dönemde krediler sabit sermaye yatırımlarını daha fazla destekleyecektir.

Veriler iş gücü piyasasında da toparlanmaya işaret ediyor. Son dönemde güçlü bir isithdam artışıyla salgın dönemi kayıplarının tamamının telafi edildiğini gördük.

Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri ihracat artışını sınırladı. İthalat 3. eçyrekte bir önceki çeyreğe göre daha ılımlı bir artış eğilimi izledi. Türkiye  Avrupa ile dış ticaretinde fazla verir konuma geldi, asya ile ticarette açık vermeye devam ediyoruz. İthalat fiyatlarındaki artış eğilimi sürerken, ihracat fiyatlarında artış daha zayıf seyretmekdir.

Önümüzdeki dönemde olumlu dış talep koşullarına bağlı olarak, ihracatın desteğiyle, yıllıklandırılmış cari işlemlerdeki iyileşmenin sürmesini öngörüyoruz. Ödemeler dengesindeki gelişmelerin Merkez Bankası'nın uluslararası rezervleri üzerinde olumlu yansımalarını göüyoruz. Son dönemde istikrarlı bir  artış görüyoruz. Rezerv rakamımız yaklaşık 126 milyar dolar seviyesine yükseldi. Önümüzdeki dönemde de rezerv birikiminin devam etmesini amaçlıyoruz. Reeskont kredileri döviz biriktirme aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam ediyor. Ticari krediler kur etkisinden arındırılmış yüzde 6.7 büyüme ile geçmiş dönem ortalamalarının oldukça altında seyrediyor. Yüksek frekanslı kredi verileri ihtiyaç kredisi artış hızının yavaşladığına, vade kompozisyonunun bir miktar kısaldığına işaret ediyor.

Gıda fiyatlarının enflasyon dinamikleri üzerindeki belirleyici etkisi tüm dünyada önemini korumaktadır. Gıda fiyatlarındaki bu eğilimi Türkiye'de de gözlemliyoruz. Yılın son çeyreğinde talep koşullarının daha ılımlı bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Enflasyon beklentilerinde son dönemde bir miktar artış görülüyor. Ham petrol fiyatları temmuz tahminlerimizle büyük oranda uyumlu gerçekleşti. Ham petrol fiyatları varsayımımızı yukarı yönlü güncelledik. Petrol fiyatı varsayımımızı 2021 yılı için 70.8 dolar, 2022 yılı için 77.5 dolara yükselttik.

Enflasyon tahminlerimizi yukarı yönlü güncelledik. Gıda enflasyonu varsayımımızı 2021 yılı için yüzde 15'ten yüzde 23,4'e güncelledik. Gıda enflasyonu varsayımımızı 2022 yılı için yüzde 10.1'den yüzde 13,9'a yükselttik.

Enflasyonun 2021 yıl sonunda yüzde 18,4 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.(önceki yüzde 14,1), Enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 11,8 olarak gerçkleşeceğini tahmin ediyoruz.(önceki yüzde 7,8)

Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2021 yılı sonunda yüzde 17,3-19,5 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2022 yılı sonunda yüzde 9,6-11 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Enflasyonun orta vadede yüzde 5,0 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını değerlendiriyoruz. Yüksek küresel enflasyon, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansla piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke Merkez Bankaları enflasyondaki yükselişin talep kompozisyonlarındaki normalleşme, arz kısıntılarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte büyük ölçüde geçici nitelikte olacağını değerlendirmektedir. 

Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır.

KURDAKİ ARTIŞLAR

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, dolar kuruna müdahale etmeyeceklerini ifade etti. Kavcıoğlu "Serbest piyasa koşullarında kur dengeye gelecektir. Uyguladığımız politikalarda kur inşallah dengeye gelecektir. Kur artışının bir miktar enflasyona yansıyacağını düşünüyoruz." dedi.

FAİZ İNDİRİMLERİ

 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bir gazetecinin faiz indirimleriyle ilgili sorusuna yanıt olarak "Faiz artıran ülkeler var ama biz artırırken onlar ne yaptı diye bakmak lazım. Dünyadaki gelişmeleri takip ediyoruz. Türkiye'nin konumu çok daha iyi ve farklı durumda. Biz TCMB olarak faizin inmesi, maliyetin düşmesi, yatırımın artması konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz." dedi. 

 

 

enflasyon Merkez Bankası