İlan siliyorlar! Konuta internet denetimi sonrası dikkat çeken hareketlilik

Ekonomi haberleri
İlan siliyorlar! Konuta internet denetimi sonrası dikkat çeken hareketlilik

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın internet ortamındaki ilanlara ilişkin takip tebliği sonrası, online sitelerden günlük silinen ilan sayısının iki kat arttığı belirtildi.

İnternet ortamındaki ev ilanlarına Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca getirilen denetim mekanizmasının ardından, ilanlarda azalma olduğu belirtiliyor.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan'ın haberine göre, Resmi Gazete’de 31 Mayıs Salı günü yayımlanıp 1 Haziran itibariyle uygulamaya girdi. Yeni düzenleme ile ilan sitelerinde yer alan taşınır ve taşınmazlara ait tüm bilgiler, 1 aylık periyotlarla Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirilecek. Uygulamayla sahte ilan vererek gayrimenkul piyasasında spekülatif amaçlı fiyat artışlarının engellenmesi, aynı zamanda vergi kaçağının en aza indirilmesi ve piyasanın şeffaflaştırılması amaçlanıyor.

YENİ ENDİŞE

Düzenleme piyasada da etkisini hızlı gösterdi. Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığı ilk günde ilan sitelerinde kaldırılan ilan sayısı 2’ye katlanırken, silinen ilanların devamında da artarak sürdüğü belirtiliyor. Sistemin konutlarda oluşan köpük fiyatları bir nebze olsa da düşüreceği, ancak arz eksikliğinden dolayı enflasyon oranında artışların ise süreceği ifade ediliyor. Bununla birlikte sektör firmaları, silinen ilanların Facebook ve Twitter gibi denetlenemeyen sosyal medya alanlarına ya da online olmayan platformlara kaymasından endişeli.

Kaynak: Haber Global

konut denetimi ilan denetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı online konut ilanları kiralık ev ilanları satılık ev ilanları