Bodrum ve Çeşme'deki sessizliğin ardından... Yunan adalarına kapıda vize iptal mi olacak?

HABER MERKEZİ
Bodrum çeşme

Ege ve Akdeniz'deki Türk turizmciler Yunan adalarına kapıda vize uygulamasından rahatsız. Turizmcilerin bu konuda bir talepte bulunacakları iddia edildi.

Kapıda vize uygulaması ile Türk tatilcileri adalarına çekmek isteyen Yunanistan, turizm sezonunun başlaması ile birlikte hedefine ulaştı. Türk tatilciler, Yunan adalarına gitmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Madalyonun diğer tarafında ise Türkiye'nin gözde tatil beldeleri boş kaldı.

3 NEDENE BAĞLIYORLAR

Bodrum, Çeşme ve Datça olmak üzere birçok tatil beldesi, geçmiş yıllara oranla çok daha sessiz. Turizmciler bu sessizliği 3 temel nedene bağlıyor.

- Futbol Şampiyonası Avrupa'dan gelen turist sayısını düşürdü, EURO 2024 sonrası hareketlilik başlayacak.

- Konaklama ve yemek sektöründeki pahalılık, tatilciler için favori tatil beldelerini gözden düşürdü.

- Yunan adalarına kapıda vize uygulaması ve komşunun Türkiye'den daha ucuz olması turist rakamlarını vurdu.

TALEPTE BULUNACAKLAR

Ekonomim'in haberine göre, bu durumdan endişe duyan özellikle Ege Bölgesi'ndeki turizmciler Yunan adalarına vizesiz seyahat ve kapıda vize uygulamasının iptal edilmesini talep etmeye hazırlanıyor. Türk turizm işletmecileri kapıda vize uygulamasının kaldırılması ile özellikle Ege Bölgesi'nde turizm sektörünün canlanacağını savunurken yapılacak toplantıda Yunan adalarına kapıda vize uygulamasının kaldırılması için çeşitli alternatif çözümler sunulacak.

Aynı zamanda Türkiye turizm sektörünün turist sayısı ve turizm geliri hedeflerine ulaşması, istihdam yaratma potansiyeli ve turizm çeşitliliğin artırılması gibi sorunlar masaya yatırılacak.