x

Haber Global

Bej Kitap açıklandı! Dallas Fed'ten ürküten açıklama geldi

Piyasaların merakla beklediği Bej Kitap yayınlandı. Raporda global yavaşlamanın yarattığı yıkıma rağmen ABD ekonomisinde ılımlı büyümenin altı çizildi. Fakat güne Dallas Fed Başkanı'nın, "Harekete geçmek için çok geç olabilir" uyarısı damga vurdu

05.09.2019 - 09:50

A -

A +

Fed dün yayınlağı Bej Kitap raporunda, ABD ekonomisinin global yavaşlamanın imalat sektörünü harabeye çevirmiş olmasına ve tüketici satın alımlarının hanehalkı harcamalarının gücü konusunda karışık sinyaller vermesine rağmen, ABD ekonomisinin son haftalarda ılımlı bir hızla büyüdüğüne işaret etti.

17-18 Eylül'de yapılacak FOMC toplantısına da sunulacak olan Bej Kitap raporunda, "Tarifelere ve ticaret politikasında belirsizliğe ilişkin endişelerin devam etmesine rağmen, işletmelerin çoğunluğu kısa vadeli görünüm konusunda iyimser olmaya devam etti" değerlendirmesi yer aldı. 

Rapor, ABD'de işletmelerin yakın zamanda bir resesyon beklemediklerini ortaya koydu. İstihdamda büyümenin son haftalarda "ılımlı" olmakla birlikte önceki rapor dönemi ile eşit düzeyde olduğu ifade edilen Bej Kitap raporunda, imalat aktivitesinin ise önceki döneme göre hafif şekilde daha zayıf olduğu belirtildi.

BEJ KİTAP NEDİR? NEDEN ÖNEMLİ?

DALLAS FED BAŞKANI KAPLAN: HAREKETE GEÇMEK İÇİN ÇOK GEÇ OLABİLİR
Dallas Fed (ABD Merkez Bankası) Başkanı Robert Kaplan ise ABD imalat sektöründeki zayıf görünüme dikkat çekerek, söz konusu durumdan tüketicinin etkilenmeye başladığı zaman harekete geçmek için "çok geç kalınabileceğini" söyledi.

Kaplan, Toronto Global Forumda yaptığı açıklamada imalat sektöründeki söz konusu zayıflığa ABD'nin ticari belirsizliği ve küresel ekonomik yavaşlamanın sebep olduğunu öne sürdü. Söz konusu etkilerin "şaşırtıcı" olmadığını belirten Kaplan, mevcut risklerin aşağı yönlü olduğu uyarısını yaptı.

Hanehalkı harcamasının güçlü olması sebebiyle genel görünümün "karışık" olduğunu belirten Kaplan, söz konusu durumdan tüketicinin etkilenmeye başlaması durumunda harekete geçmek için "çok geç kalınabileceğini" savundu.

Fed'in hala "oldukça nüfuzlu bir güç" olduğuna dikkat çeken Kaplan, buna karşılık merkez bankasının tek başına bir ekonomik gerilemeyle başa çıkamayacağını söyledi.

Kaplan, Fed'in Eylül ayındaki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faizler konusunda ne yapması gerektiği konusunda bir karar vermeden önce sadece bu yıl için değil, 2020 için de ekonomik görünümü değerlendireceğini ve toplantıya kadar bir karar almayacağına da dikkat çekti ve ekledi:

"Toplantıya kadar gelecek verileri değerlendireceğim ve ondan sonda hangi adımın bizim için uygun olduğu konusunda bir karara varacağım."

Bu yıl için GSYH büyüme öngörüsünün yüzde 2.0 - 2.25 olduğunu belirten Kaplan, bu öngörüsünde bir değişiklik yapması durumunda, bunun aşağı yönlü olacağını ekledi.

 

Son Güncelleme : 05.09.2019 - 15:28
Sıradaki Haber Yükleniyor