BDDK taşıt kredisinde düzenlemeye gitti

Haber Merkezi
BDDK Ekonomi haberleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK, taşıt alımına ilişkin kredi vadelerinde düzenlemeye gitti.

Taşıt kredisi kullanacaklar için vade sınırları değiştirildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre kurul, nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırını 48 ay olarak belirledi.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira üzerinde olup 3 milyon lira üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde vade sınırı 36 ay olurken, nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 24 ay olarak belirlendi.

Nihai fatura değeri 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon liranın üzerinde olmayan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerde ise vade sınırı 12 ay oldu.

TUTARIN TAŞIT DEĞERİNE ORANI ALANINDA DA DÜZENLEME

Bir diğer düzenleme de kredi tutarının taşıt değerine oranı alanında yapıldı. Düzenlemeyle, tüketicilere binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde, veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının, taşıtın değerine oranını nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin lira ve altında olan taşıtlar için yüzde 70'i aşmamasına karar verildi.

Nihai fatura değeri 1 milyon 600 bin liranın üzerinde olup, 3 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için kredi tutarının, yüzde 50'yi aşamaması, nihai fatura değeri 3 milyon liranın üzerinde olup 4 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için kredi tutarının yüzde 30'u aşmaması kararlaştırıldı.

Kurul kararına göre ayrıca kredi tutarının nihai fatura değeri 4 milyon liranın üzerinde olup 5 milyon liranın üzerinde olmayan taşıtlar için yüzde 20'yi aşamamasına karar verilirken, nihai fatura değeri 5 milyon liranın üzerinde olan taşıtlar içinse kredi tutarı yüzde sıfır olarak belirlendi.