Bakan Şimşek: Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor

Haber Merkezi
Mehmet Şimşek Ekonomi haberleri Hazine Maliye Bakanlığı
Bakan Şimşek: Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, risk primini gösteren CDS'in geçen yılın mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerilediğini söyleyerek, "Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı paylaşımda, ekonomi programının çalıştığını ve finansal göstergelerin iyileştiğini bildirdi.

Bakan Şimşek'in paylaşımı şu şekilde:

"Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor. Risk primini gösteren CDS geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana geriledi.

2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stoku yüzde 36 azalırken nominal düşüş 1,2 trilyon TL’ye ulaştı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payı 14 puan arttı.

Merkez Bankası brüt rezervi 134,4 milyar dolara ulaşırken, swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk aydaki iyileşme 42 milyar dolar oldu. Programımızın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrar dezenflasyona önemli katkı sağlayacak."