Bakan Nebati: Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz

Ekonomi haberleri

Adana'da İş Dünyası Buluşmaları'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaşanan fiyat artışlarının vatandaşlara asgari düzeyde yansıması için çalıştıklarını belirtti. Bakan Nebati, enflasyon ile mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz açıklaması yaptı.

Adana'da İş Dünyası Buluşmaları'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 2022 yılında 250 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşacaklarını belirtti.

Bakan Nebati, yaşanan fiyat artışlarının vatandaşlara asgari düzeyde yansıması için çalıştıklarını söyledi.

Bakan Nebati'nin açıklamaları şöyle;

"2022 yılında 250 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Tüm veriler Türkiye'nin üretimde, ihracatta ve en önemlisi istihdamda atılımlar yaptığını gösteriyor. Mali disiplin devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz. 

Türkiye ekonomisinin bir serbest piyasa ekonomisi olduğunu sorgulatmak için israren çeşitli mecralarda olmadık spekülasyonlara girişiyorlar, Türkiye serbest piyasa koşulları altında istikrarlı ve dengeli bir şekilde büyümeye devam eden liberal bir ekonomidir.

Fiyat artışlarının vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıması için azami bir gayret gösteriyor ve gerekli adımları atmaya devam ediyoruz. Enflasyonla mücadeleyi desteklemek üzere devlet olarak 241 milyar TL'yi aşan bir vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde de Gıda Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitelerimizde aldığımız kararlarla arz güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye devam edeceğiz. Diğer yandan, makroekonomik ve finansal istikrarı kuvvetlendirmeye yönelik ilave tedbirlerle enflasyonla mücadele sürecimizi destekliyoruz.

DTH'lerin toplam mevduat içindeki payını 10 puandan fazla azaltıp, mevduat vadelerini iki katına çıkardık.

KKM'nin kamuoyundaki bazı spekülatif tartışmaların aksine bütçeye maliyeti sınırlı kalmıştır, Mart ayında 11,7 milyar TL, Nisan ayında 4,6 milyar TL, Mayıs ayında 4,8 milyar TL olmak üzere toplam 21,1 milyar tutarında ödeme gerçekleşmiştir. KKM'yi son dönemde yeni finansal araçlarla destekliyoruz."

 

 

 

 

Kaynak: AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz enflasyon döviz