Bakan Kurum açıkladı... Bu yıl sonuna kadar deprem mağdurlarına 10 bin konut teslim edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Bu yıl sonuna kadar 8 bini Elazığ'da, 2 bini Malatya'da olmak üzere 10 bin konutumuzu bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." açıklamasını yaptı.

17.09.2020    11:22

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Bu yıl sonuna kadar 8 bini Elazığ'da, 2 bini Malatya'da olmak üzere 10 bin konutumuzu bitirip vatandaşlarımıza teslim edeceğiz." açıklamasını yaptı. Bakan Kurum "(Elazığ depremi) İlk konutlarımızı Sürsürü'de bitirdik, teslimlerini gerçekleştireceğiz." dedi.

Bakan Giresun'daki sel ile ilgili olarak ise "Yapılması gereken projeleri planlıyoruz, hızlı şekilde altyapıya ilişkin süreçleri yönetiyoruz. Yeni Dereli'nin inşasını en kısa zamanda yapıp önümüzdeki yılın 6. ayına kadar teslim edeceğiz. Toplamda Dereli'de, Giresun'da, Doğankent'te maliyeti 2 milyar lirayı bulacak yatırımlar ilgili bakanlıklarımızca yapılmakta." ifadesini kullandı.

SERT İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİYORUZ

Bakan Kurum, sert bir iklim değişikliği yaşanacağını belirterek "Ülkemizde daha önce görmediğimiz olaylarla karşılaşacağız. Yoğun yağış, sel, heyelanlar daha sık görülmeye başlanacak." dedi. Bu iklim değişikliğine karşı eylem planı hazırladıklarını belirten Bakan Kurum "Türkiye olarak 7 bölgemize ilişkin eylem planları hazırladık, eylem planlarımızı maddeler halinde hayata geçiriyoruz." ifadesini kullandı. 

 

Bakan Kurum, İmar planı değişikliğiyle ilgili olarak "Artık parsel bazında imar planı değişikliğini tamamen kaldırıyoruz."açıklamasını yaptı. 

 

TÜRKİYE'DE 6,7 MİLYON RİSKLİ KONUT VAR

Türkiye'de riskli görünen, dönüştürülmesi gereken 6.7 milyon konutun bulunduğunu belirten Bakan Kurum, bunun 1,5 - 2 milyonunun İstanbul'da olduğunu açıkladı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme : 17.09.2020 - 12:02
Sıradaki Haber Yükleniyor