25 milyon dolar para cezası aldıktan bir gün sonra hayatına son verdi!

2024'te hayatını kaybeden ünlüler Hayatını kaybetti Ekonomi haberleri
25 milyon dolar para cezası aldıktan bir gün sonra hayatına son verdi!
Fotoğraf: Reuters

25 milyon dolar para cezası alan Güney Afrikalı iş insanı Markus Jooste, ertesi gün silahla hayatına son verdi.

Güney Afrika'da büyük bir kurumsal dolandırıcılık davasının merkezinde yer alan Steinhoff perakende grubunun eski başkanı Markus Jooste intihar etti.

Polis, Jooste'nin hastaneye kurşun yarasıyla ve ölü olarak geldiğini belirtti. Yerel basın, iş insanının Hermanus'taki evinde kendini vurduğunu yazdı.

Polis sözcüsü Andre Traut, Jooste'nin ölüm nedeninin araştırıldığını açıklandı.

Jooste'nin bir dönem başkanı olduğu Steinhoff grubu, Birleşik Krallık'taki Poundland da dahil olmak üzere Avrupa genelindeki perakendecileri kapsıyordu.

Bir dönem Güney Afrika'nın en önemli iş insanları arasında yer alan Jooste, Johannesburg'daki küçük mobilya satıcısı Steinhoff'u çok uluslu bir perakende devine dönüştürmüştü.

63 yaşındaki Jooste, hakkındaki soruşturmad 25 milyon dolar para cezası verildikten bir gün sonra hayatına son verdi.

Güney Afrika Mali Düzenleme Kurulu, Jooste'nin Steinhoff şirketi için yanıltıcı mali tablolar yayınlanmasına ön ayak olduğu sonucuna varmıştı.

PwC tarafından yapılan denetimde Steinhoff yöneticilerinin kârları şişirmek için 6,5 milyar dolar değerinde sahte işlem yaptığını ortaya çıkarmıştı.

2017 yılında bu olay ortaya çıkınca Steinhoff'un hisseleri yüzde 98 değer kaybetmişti. Bu muhasebe skandalının ardından Güney Afrika'daki emeklilik fonu yatırımcıları da olumsuz etkilenmişti.

Jooste daha sonra icra kurulu başkanlığından istifa etmiş ancak muhasebe skandalıyla ilgili sorumluluğu olduğu iddiasını reddetmişti.

2020'de içeriden bilgi sattığı gerekçesiyle para cezasına çarptırılan Jooste'in şirketi Steinhoff, Güney Afrika merkezli olmasına rağmen Almanya'nın Frankfurt şehrindeki borsada işlem görüyordu.

Jooste, geçen yılın nisan ayında Almanya'daki duruşmaya gelmeyince, Alman mahkemesi Güney Afrikalı iş insanı için tutuklama emri çıkartmıştı.