x

Haber Global

2 trilyon dolarlık paket onaylandı!

ABD Meclisi 2 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini onayladı. Paket kapsamında yıllık geliri 75 bin doların altında olan her Amerikalıya 1.200 dolarlık çek yollanacak. Zordaki sektörlere 500 milyar dolarlık destek sağlanacak

26.03.2020 - 09:21

A -

A +

ABD Meclisi 2 trilyon dolarlık destek paketini onayladı. ABD tarihinin en büyük ekonomik paketi kapsamında yıllık geliri 75 bin doların altında olan her vatandaşa 1.200 dolarlık çek, yani nakit yardımı yollanacak. Eğer evli bir çiftin toplam geliri 150 bin doların altındaysa 2.400 dolarlık çek alacaklar. Bu yardımların geri ödemesi olmayacak.

Günlerdir süren müzakere sürecinde içindeki bazı madddeler sebebiyle Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında gerginlik yaratan tasarı, bu kez oylamaya katılan 96 senatörün tümünden destek gördü.

ABD'nin en büyük ekonomik yardım paketi olarak tarihe geçen 880 sayfalık tasarının, en kısa sürede Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanarak imzalanması için Başkan Donald Trump'a gönderilmesi bekleniyor.

Tasarıda koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedariğinin yanı sıra ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan Amerikan vatandaşlarına kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor.

GELİR KONUSUNDA BELLİ KRİTERLERİN ALTINDA KALAN VATANDAŞLARA 1200 DOLAR NAKİT YARDIM YAPILACAK

Buna göre, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus 1200 dolar nakit yardım yapılması kararlaştırılırken, küçük ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül'e kadar ertelenmesi isteniyor.

Tasarıda ayrıca büyük ölçekli firmalara işçi çıkarmaması, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemesi veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmaması için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması öngörülüyor.

AA

Son Güncelleme : 26.03.2020 - 09:34
Sıradaki Haber Yükleniyor