Dolar yatay seyirde... Ortadoğu izleniyor

Ekonomi haberleri FED TCMB
Dolar yatay seyirde... Ortadoğu izleniyor

Dolar kuru bayram sonrası başladığı 32,40 TL seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Kur bugüne 32,43 TL'den başladı. Euro ise 34,45 TL'den başladı. Yatırımcılar İsrail ile İran arasında başlayan gerginliği izliyor. Öte yandan bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan kabineyi topluyor.

Dolar kuru bayram sonrası başladığı 32,40 TL seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Kur bugüne 32,43 TL'den başladı. Euro ise 34,45 TL'den başladı. Yatırımcılar İsrail ile İran arasında başlayan gerginliği izliyor.

Merkezi Yönetim Bütçesi yılın ilk 3 ayında 500 milyar TL'nin üzerinde açık verdi. Mart ayındaki açık ise 209 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Mart ayı giderlerinde en yüksek kalem 258,2 milyar TL ile cari transferler oldu. Faiz giderleri ise 74,6 milyar TL oldu. 

Aynı dönemde KDV'de hızlı artış dikkati çekti. Söz konusu dönemde KDV tahsilatı yüzde 491 artışla 49 milyar TL oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün kabineyi topluyor. Toplantıda Ortadoğu'da artan gerilim öncelikli olarak ele alınacak. Kabine toplantısında enflasyon ve fahiş fiyatlarla mücadele de ele alınacak. Toplantıda enflasyonu düşürmeye yönelik politikalarda ele alınacak. 

Dolar küresel para birimleri karşısında yükselişine devam ediyor. Beklentilerin üzerinde gelen ABD perakende satış rakamlarının Fed'in faiz indirimini geciktireceği endişeleri kur piyasalarına doların küresel para birimlerinin güneşi olduğunu bir kez daha gösterdi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi ekim 2023'ten beri en yüksek seviyeye 106,10'a yükseldi. 

Öte yandan brent petrol fiyatları da dolar/TL yatırımcıları tarafından izleniyor. Küresel petrol üreticileri arzı artırma yönünde açıklamalar yapsa da İsrail ile İran arasındaki gerginliğin artmasıyla petrol fiyatlarının 90 doların üzerindeki yükselişi aynı zamanda dolar/TL kurunu da etkileyebilir. 

Bugün içerde veri bulunmazken, Hazine ve Maliye Bakanlığı, biri 4, diğerleri 5'er yıl vadeli üç devlet tahvilinin yeniden ihraç ihalesi ile 2 yıl vadeli kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

Öte yandan Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Fatih Karahan bir takım temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gidiyor. 

Yurtdışında ise ABD sanayi üretimi ile kapasite kullanım rakamları ABD ekonomisine ve enflasyonuna ilişkin öngörü vermesinden ötürü takip edilecek.