'Tedbirlere uymayanları vurun' emri vermişti, toplu etkinliklere katılanlar hapse atılacak!

Filipinler koronavirüs
'Tedbirlere uymayanları vurun' emri vermişti, toplu etkinliklere katılanlar hapse atılacak!

Geçtiğimiz yıl koronavirüs salgınına karşı alınan kuralların ihlal edilmesi durumunda silahla vurulacağını söyleyen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, salgın nedeniyle yasaklanan toplu etkinliklere katılan herkesin hapse atılacağını açıkladı

Kamuoyuna yönelik yaptığı sert çıkışlarla zaman zaman dünya gündeminde geniş yer bulan Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, bu kez Covid-19 salgın tedbirlerine uymayanlara seslendi.

Salgın nedeniyle yasaklanan toplu etkinliklere katılan herkesin hapse atılacağını duyuran Duterte, bir havuz partisi sonrası bildirilen küme enfeksiyonlarını işaret ederek, "Çoğunuz suç işliyorsunuz. Çünkü bir araya geldikten sonra, birlikte yüzdükten sonra Covid-19 kapacağınızı biliyorsunuz" ifadelerini kullandı. Tedbirlere uymayanların hükümetin salgınla mücadelesini görmezden geldiğini belirten Duderte, "Covid-19'a yakalanıp virüsü başka masum kişilere bulaştırmanız suç. Bu gerçekten bir suç" şeklinde konuştu.

"BENİ BU KONUYA EL ATMAYA ZORLUYORSUNUZ" 

Covid-19 tehdidi karşısında kayıtsız kalanları vaka sayısını azaltmaya yardımcı olmak yerine virüsü yaymakla suçlayan Duderte, polisin kabalık toplantılara katılanları tutuklamasına olanak tanıyacak bir yasa bulacağını dile getirdi. Duderte, "Uygun bir yasa arayacağım. Çünkü beni bu konuya el atmaya ve kontrol etmeye zorluyorsunuz" diye konuştu.

KÜME ENFEKSİYONU BİLDİRİLMİŞTİ

Filipinler'deki mevcut karantina kısıtlamalarına rağmen Quezon şehrinde gerçekleştirildiği ortaya çıkan bir havuz partisine katılanlardan 54'ü Covid-19'a yakalanmış, hükümet ise kısıtlamaları ihlal edenlerle ilgili soruşturma başlatmıştı. Ayrıca ülkenin farklı bölgelerindeki tatil beldelerinde de yasakların ihlal edildiği kamuoyuna yansımıştı.Filipinler'de koronavirüs salgınında şu ana kadar 1 milyon 193 bin 976 vaka tespit edilirken, 20 bin 169 kişi ise hayatını kaybetti.

'VUR' EMRİ VERMİŞTİ

Duterte, koronavirüs salgınının başlarında alınan tedbirler kapsamında kuralları ihlal edenleri uyarıp, sağlık sektöründe çalışanlara saygı duymayan vatandaşlara tolerans gösterilmeyeceğini ve bunun suç sayılacağını söylemiş, "Kurallara uymayan vatandaşlara polis ve güvenlik güçleri tarafından gerekli müdahale yapılacak. Durum kötüye gidiyor. Bu yüzden size sorunun ciddiyetini ve bizi dinlemeniz gerektiğini söylüyorum. Soruna neden olmaktansa vurulacaksınız" demişti.

7 AŞIYA ONAY VERİLMİŞTİ

Filipinler Covid-19 aşılama seferberliğine 1 Mart'ta Çin tarafından hibe edilen yaklaşık 600 bin dozluk Sinovac aşısı ile sağlık çalışanlarından başlamış, 4 Mart'ta ise Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'nın (COVAX) sağladığı 525 bin 600 dozluk AstraZeneca aşısının ilk bölümünün teslim alındığı bildirilmişti. Daha önce Pfizer-BioNTech ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısına da onay verilen ülkede, Rusya üretimi Sputnik V de acil durumlarda kullanım için vize almıştı. Son olarak ise Janssen, Covaxin ve Moderna aşılarına yeşil ışık yakılmıştı.

Kaynak: Haber Global TV

koronavirüs Filipinler Rodrigo Duterte