Tayland'da tansiyon yükseldi, Kral Maha'nın zor anları dikkat çekti!

Tayland'da başbakanın istifasını ve monarşi reformu talep eden hükumet karşıtı göstericiler sokaklara döküldü. Tayland Kralı, dozunu artıran protestolar karşısında iktidarının zor günlerini yaşarken, Reuters'ın geçtiği fotoğraflar dikkat çekti

14.10.2020    15:45

Tayland’da monarşi ve ordu kontrolündeki siyasi rejim karşıtı göstericiler eski cunta lideri Başbakan Prayuth Chan-ocha’nın istifası, monarşi reformu ve yeni anayasa talebiyle başkent Bangkok’ta Demokrasi Anıtı'nda toplandı.

Yoğun güvenlik önlemlerine ve karşıt görüşlü grupların tacizlerine rağmen göstericiler, Bangkok Demokrasi Anıtı'ndan Başbakan Prayut Çan-oça'nın ofisinin bulunduğu Hükümet Binası'na yürüyüşe geçti.

Demokrasi Anıtı'ndan harekete geçmeden önce hükümet karşıtları ile yandaşları arasında küçük çaplı çatışmalar yaşanırken, polis, birbirlerine plastik şişe ve yumruk atan grupları ayırdı.

Yürüyüş sırasında polisin kurduğu iki kontrol noktasını geçen göstericiler, üçüncü kontrol noktasında durduruldu. Bölgede güvenlik önlemleri alan polisin üniforma yerine monarşiye sadakati temsil eden sarı renkte tişörtler giymesi dikkati çekti.

Göstericiler Demokrasi Anıtı’na yakın bir noktada güvenlik güçleri, devlet çalışanlarından oluşan kraliyet konvoyuyla karşı karşıya geldi. Sarı giysili kraliyet destekçileri de karşıt gösteri düzenledi. İki grup arasında küçük gerginlikler çıksa da büyük bir olay yaşanmadığı kaydedildi. Gösteriler nedeniyle 15 bin polis görevlendirildi.

Hükümet karşıtı protestocular, başbakanın istifası, yeni anayasa ve monarşi reformunun yanı sıra Kral Maha Vajiralongkorn'ın anayasal yetkilerinin kısıtlanmasını, on milyarlarca dolar değerindeki saray hazinesini devretmesini istiyor.

KRAL VE EŞİNİN ENDİŞELİ GÖRÜNTÜSÜ DİKKAT ÇEKTİ

Reuters haber ajansı, Kral Maha ile aynı araçta yer alan Kraliçe Suthida'nın endişeli bir şekilde dışarı bakarken ve el sallarken çekilmiş fotoğraflarını servis etti. Tayland Kralı, gittikçe dozunu artıran protestolar nedeniyle tahttaki dördüncü yılında iktidarının en zor günlerini yaşıyor. Protestocuların elinde 'Tayland Kral'a ait değil' yazılı dövizler dikkat çekti.

Göstericiler 2014 askeri darbesiyle iktidara gelen Başbakan Prayuth Chan-ocha’nın geçen yıl ordunun hakimiyetini sürdürmesini sağlamak için seçimleri manipüle etmekle suçluyor. 5 yıl süren cunta yönetiminin ardından mart ayında yapılan seçimde Prayut'un kurucusu olduğu parti, yeni Seçim Kanunu'nun sağladığı avantajlarla parlamentoda çoğunluğu sağlamış, cunta lideri, tamamı ordu tarafından atanan Senatonun desteğiyle yeniden başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

Kraliyet Sarayı, protestocuların taleplerine ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. Dün düzenlenen protestolarda 21 gösterici polis tarafından gözaltına alınmıştı.

HAREMİYLE OTELE KAPANMIŞTI

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, daha önce 20 kişilik haremiyle Almanya'da lüks bir otelde karantinaya çekildiği açıklanmıştı.

Rama X olarak da tanınan kralın, Almanya'daki Garmisch-Partenkirchen bölge konseyinin özel izniyle bütün Grand Hotel Sonnenbichl'i kendisi ve 'harem'ine kiraladığı belirtilirken, Alman basını otelde kralla beraber 'harem'inden 20 kadın ve birkaç hizmetçinin kaldığını iddia etmiş, Vajiralongkorn'un 4 eşinin otelde olup olmadığı belirtilmemişti.  

Haber, Tayland'da büyük tepkiye neden olmuş, "#NedenBirKralaİhtiyacımızVarKi?" 1.2 milyon kez paylaşılmıştı, üstelik ülkede kraliyet ailesi mensuplarına hakaret edenler 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabiliyor.

Kaynak: Haber Global

Son Güncelleme : 14.10.2020 - 15:55
Sıradaki Haber Yükleniyor