Tahıl koridorunun ilk gemisi bugün İstanbul'da

Dünya haberleri Ukrayna Rusya

Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Odessa Limanı’ndan Lübnan’a gitmek üzere yola çıkan ilk gemi bugün İstanbul açıklarında müşterek koordinasyon merkezi heyetince kontrol edilecek. Müşterek Merkez Koordinatörü Tuğamiral Özgür Altunbulak, geminin seyrine ilişkin son bilgileri paylaştı.

İstanbul'da yapılan tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin çalışmasıyla Ukrayna'dan ilk gemi dün sabah yola çıktı.

Müşterek Merkez Koordinatörü Tuğamiral Özgür Altunbulak, "Geminin intikali esnasında izleyeceği rota, insani koridor, ihtiyaçlar ve denetimi için hususlar, merkezde mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Ukrayna'nın 3 limanından da çıkarılabilecek gemilerin hazırlıkları devam etmektedir. Deniz koşulları nedeniyle Razoni'nin, bu gece yarısı tahsisli demir yerine demirlemesi beklenmektedir. Gerekli işlemler sonunda Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM heyetleri ile denetim gerçekleştirilecek ve gemi yoluna devam edecektir" dedi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada Odessa Limanı'ndan dün saat 09.15'te Lübnan'a gitmek üzere ayrılan Sierra Leone bayraklı 27 bin ton mısır yüklü 'Razoni' isimli geminin bugün saat 15.00 civarında İstanbul Boğazı açıklarına ulaşacağını söyledi.

Bakan Akar "Gemi, boğaz açıkların demirlemesinin ardından Müşterek Koordinasyon Merkezi'nde Rusya- Ukrayna-Türkiye- BM temsilcilerinin oluşturacağı heyet tarafından kontrol edilecek. Temennimiz odur ki bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklığa uğramadan aynı uygulamaya tabi olacak" dedi.

Bakan Akar mutabakat muhtırasında faaliyetin "120 gün geçerli olduğu" ifadesinin bulunduğunu anımsatarak "Eğer herhangi bir şekilde taraflardan bir itiraz, talep gelmezse söz konusu mutabakat otomatikman yenilenecek ve devam edecek. Rusya'nın da limanlarında gıda maddeleri, çeşitli kimyasallar, gübre, amonyak buna benzer çeşitli malzemeler, maddeler var. Bunların da nakli söz konusu. Bu, mutabakat muhtırasının tamamen dışında" dedi. Öte yandan Polonya ve Almanya dışişleri yetkilileri tahıl koridoru anlaşmasından dolayı Türkiye'ye teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Haber Global

tahıl sevkiyatı Odessa ukrayna tahıl gemisi Rusya Gündem haberleri