Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana ilk! Rusya, Sudan'da donanma üssü kuracak

Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sudan'da Rus donanma üssü kurulmasına yönelik kararı onayladı.

17.11.2020 12:11

Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, Rusya Savunma Bakanlığı'nın Sudan'daki Port Sudan şehrinde Rus donanma üssünün kurulmasına yönelik teklifi kabul edildi. Putin böylece Moskova'nın Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana Afrika'daki ilk önemli askeri nüfuzunun önünü açtı.

Buna göre, üssün inşası için gerekli arazi Sudan tarafından ücretsiz sağlanacak. Rusya, üssü desteklemek için Sudan'daki havaalanları ve limanlar aracılığıyla ihtiyaç duyduğu her türlü silah, cephane ve diğer teçhizatı getirme hakkına sahip olacak.

İnşa edilmesi planlanan üste 300 personel ve nükleer güçle çalışanlar dahil 4 gemi aynı anda bulunabilecek.

Port Sudan yakınlarında inşa edilmesi planlanan yeni tesis, 300 askeri ve sivil personel, nükleer güçle çalışanlar dahil 4 gemi bulunabilecek ve Rusya'nın Hint Okyanusu'nda faaliyet gösterme kabiliyetini artırarak Afrika'daki nüfuzunu kuvvetlendirecek.

Putin, geçen yıl Rusya'nın kıtadaki hakimiyetini artırmak için tasarlanmış Rusya-Afrika zirvesine başkanlık etti ve iki nükleer güçlü Rus bombardıman uçağı, niyet gösterisi olarak Güney Afrika'ya aynı anda indi.

Putin dün yayınlanan kararnamede, Rus hükümetinin Sudan'da bir deniz lojistik merkezi kurma önerisini onayladığını ve savunma bakanlığına bunun gerçekleşmesi için bir anlaşma imzalaması talimatı verdiğini söyledi.

Hükümet tarafından bu ayın başlarında kamuoyuna açıklanan konuyla ilgili taslak belgede aynı anda en fazla dört gemiyi demirleyebilecek bir tesisten bahsedildi. Belgeye göre Sudan'da kurulacak deniz lojistik merkezi, onarım ve ikmal operasyonları için ve Rus deniz personelinin dinlenebileceği bir yer olarak kullanılacak.

Rusya'nın da bir hava üssü işlettiği Suriye'deki Tartus limanında benzer bir tesisi var.

Kaynak: Reuters

Sıradaki Haber Yükleniyor