Tahıl krizi için İstanbul'da 4'lü görüşme

Dünya haberleri

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının aktardığına göre tahıl krizi için İstanbul'da önümüzdeki hafta 4'lü mekanizma toplantısı yapılacak.

Tahıl krizine yönelik olarak İstanbul'da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM yetkililerinden oluşan 4'lü mekanizmanın görüşme yapması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları bu hafta askeri bir heyetin detayları görüşmek üzere Rusya'ya gideceğini belirtti. Kaynaklar, 10 güne kadar İstanbul'da 4'lü bir zirve yapılacağını ifade etti.

Zirveye Rusya ve Ukrayna heyetlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri de katılabilir.

Türkiye'ye yüzde 25 daha ucuz satılması gündemde

Haberlere göre Odessa'daki 4 liman üzerinden 3 koridor açılması ve buradan çıkacak gıda ürünlerinin Türkiye'ye %25 ucuz satılması da gündemde yer alan konular arasında. Oluşturulacak koridordan 8 aya kadar 30-35 milyon ton gıdanın taşınması amaçlanıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali tahıl ve gübre fiyatlarının hızla yükselmesine ve küresel gıda krizine neden oldu. Bu işgal ayrıca Birleşmiş Milletler'i Odesa ve diğer Ukrayna limanlarından sevkiyat güzergahlarını yeniden açmaya yönelik plan hazırlamaya sevk etti.

Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık üçte birini karşılıyor. Rusya aynı zamanda büyük bir gübre ihracatçısı konumunda bulunurken, Ukrayna önemli bir mısır ve ayçiçek yağı ihracatçısı konumunda.

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Kremlin, konuya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'dan tahıl koridoru oluşturulması konusunda Türkiye ile görüşecek" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Haber Global

tahıl krizi cumhurbaşkanlığı Rusya ukrayna