Schengen bölgesi için flaş vizesiz seyahat kararı! Tarih verildi

Schengen vizesi Avrupa Kosova
Schengen bölgesi için flaş vizesiz seyahat kararı! Tarih verildi

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilecek Kosova vatandaşlarının haklarını daha iyi öğrenebilmeleri için başkent Priştine'nin ana meydanında bilgilendirme kampanyası başlatıldı.

Kosova hükümeti, vatandaşlarının 1 Ocak’ta başlayacak Schengen bölgesine vizesiz seyahate yönelik haklarını daha iyi öğrenmeleri için bilgilendirme kampanyası başlattı.

Başkent Priştine’nin ana meydanında düzenlenen kampanyanın açılış törenine, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Schengen ülkeleri büyükelçiliklerinden temsilciler katıldı.

"Vatandaşlar olarak hepimiz dikkatli olmalıyız çünkü kuralları ihlal etmek para cezasına ve Schengen bölgesine giriş yasağına yol açabilir. Ülkemiz adına elde edilen bu büyük başarıdan dolayı sizi bir kez daha tebrik ediyorum ve bundan sonra özgürce seyahat edebileceksiniz. Bu bizim her zaman hak ettiğimiz bir şey ancak önümüzdeki yıl 1 Ocak'tan itibaren hayata geçecek."

Kurti, vizesiz seyahatin kısa süreli ziyaretler için olduğunu, eğitim alma veya çalışma hakkı tanımadığını vurgulayarak, seyahat amacı, kalacak yer, yeterli maddi imkan ve dönüş bileti gibi taleplerin karşılanması gerektiğini kaydetti.

Kampanya, 1 Ocak’a kadar ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenecek etkinliklerle sürecek, vatandaşlara tanıtım broşürleri ve hediyeler de dağıtılacak.

Kosova vatandaşları, 1 Ocak 2024'ten itibaren Schengen bölgesine 180 günlük süre içinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilecek.

Kaynak: Haber Global TV

Schengen Schengen nasıl alınır? Schengen ülkeleri