Rusya ve Ukrayna arasında esir takası: BAE arabulucu oldu

İSTANBUL/AA
Birleşik Arap Emirlikleri Rusya Ukrayna Dünya haberleri Gündem haberleri
Rusya ve Ukrayna arasında esir takası: BAE arabulucu oldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arabuluculuğu ile Rusya ve Ukrayna arasında savaş esirlerinin takas edildiği bildirildi. BAE Dışişleri Bakanlığı arabuluculuk başarısının Rusya ve Ukrayna ile güçlü ilişkilerine dayandığını vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Rusya ve Ukrayna arasında yaptıkları arabuluculuk sayesinde yeni bir savaş esirleri takasının gerçekleştiğini bildirdi.

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, BAE'nin, Rusya ve Ukrayna arasında savaş esirleri takası konusunda yaptığı arabuluculuğun başarılı olduğu belirtildi.

Arabuluculuk sayesinde her iki taraftan savaş esirlerinin serbest kaldığı aktarılan açıklamada, arabuluculuk çabalarının başarılı olması için işbirliklerini olumlu karşılayan Rusya ve Ukrayna hükümetlerine teşekkür edildi.

Açıklamada, BAE'nin arabuluculuk başarısının Rusya ve Ukrayna ile güçlü ilişkilerine dayandığına dikkat çekildi.

Abu Dabi'nin Ukrayna krizinin barışçıl yollarla çözülmesi yönündeki çabalarını sürdüreceğine işaret edilen açıklamada, BAE'nin arabuluculuk çabaları doğrultusunda birkaç hafta önce de Rusya ve Ukrayna arasında bir savaş esirleri takasının gerçekleştiği hatırlatıldı.

BAE Dışişleri Bakanlığı, 4 Ocak'taki açıklamasında, "Savaşın başlangıcından bu yana iki taraf arasındaki en büyük esir takaslarından birinin gerçekleştiği" ifade edilmişti.