Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal’dan sivillerin tahliyesi için yarın koridor açılacağını duyurdu

Ukrayna Rusya Rusya Ukrayna Savaşı
Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal’dan sivillerin tahliyesi için yarın koridor açılacağını duyurdu

Rusya, Ukrayna'nın Mariupol kentinde bulunan Azovstal Metalürji Fabrikası'ndan sivillerin tahliye edilebilmesi için yarından itibaren 3 gün süreyle belirli saatlerde çatışmaları durduracaklarını ve insani koridor açacaklarını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Azovstal Metalürji Fabrikası’ndan sivillerin tahliyesi için insani koridor açılacağını ve 3 gün sürecek tahliye sürecinde belirli aralıklar çatışmaları durduracaklarını açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus yönetiminin insani ilkelere dayalı olarak aldığı karar gereği Azovstal sahasında tahliye koridoru açılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Rusya Silahlı Kuvvetleri 5, 6 ve 7 Mayıs’ta Moskova saati ile 08.00’den 18.00’e Azovstal Metalurji Fabrikası sahasından işçi, kadın ve çocuklardan oluşan sivillerin tahliyesi için insani koridor açıyor." ifadesi kullanıldı.

Kiev yönetimi tarafından bunun bir kez daha açıklandığı kaydedilen açıklamada, Rus askeri birliklerin ve ayrılıkçı güçlerin tek taraflı olarak çatışmaları durduracağı, güvenli mesafeye çekileceği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, tahliye edilecek sivillerin gerek Rusya Federasyonu topraklarına gerekse de Kiev yönetiminin kontrolündeki istediği bölgelere gitmesine izin verileceği bildirildi.

Rusya Savunma Bakanlığı dün Mariupol’de Azovstal Metalürji Fabrikası’nda tahliyeler nedeniyle uygulanan ateşkesi ihlal eden Ukrayna güçlerine yönelik saldırı başlattıklarını duyurmuştu.

 

Kaynak: AA

Rusya Savunma Bakanlığı Rusya haberleri son dakika Ukrayna haberleri Rusya Ukrayna savaşı Azovstal