Rusya'da tepki çeken konser: Koronavirüs önlemleri hiçe sayıldı

'da gerçek ismi Vasiliy Mikhaylovich Vakulenko olan Basta lakaplı rapçi, ü hiçe sayarak binlerce kişinin katıldığı bir konser verdi.

30.11.2020    09:18

Rusya’da koronavirüs salgınında vaka ve can kayıpları hızla artmaya devam ederken, geçtiğimiz Cuma günü St. Petersburg kentindeki verilen konserde, koronavirüs önlemleri hiçe sayıldı.

Gerçek ismi Vasiliy Mikhaylovich Vakulenko olan Basta lakaplı Rus rapçi, Ice Palace isimli mekanda binlerce kişinin katıldığı bir konser verdi. Konser görüntülerinin sosyal medyada yayılmasının ardından ülkenin gündemine oturdu.

Basta, konsere katılan hayranlarına güvenlik kurallarını anladıkları ve bunlara uydukları için teşekkür eden bir mesaj yayınladı. Basta, konser sırasında Covid-19 kurallarının çiğnenmediğini iddia ederek, hayranlarının sosyal mesafe kurallarına uyduğunu, herkesin maske taktığını ve her köşe başında el dezenfektanları olduğunu belirtti. Şehrin asayiş komitesinden izinleri olduğunu açıklayan Basta, sağlık yönetmeliklerine uyulduğunu ve konserin kontrol altında olduğunu ifade etti.

Vatandaşlar, Basta’yı ve konsere izin verenleri sert şekilde eleştirdi. Konserin koronavirüsün yayılmasına yardımcı olduğu belirtilerek, restoran, müze gibi mekanların kısıtlamalara tabi olduğu bir dönemde böyle bir konserin düzenlenmesine izin verenlerin soruşturulması istendi.

Rusya’da son 24 saatte 26 bin 683 kişide daha virüs tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 2 milyon 269 bin 316’ya yükseldi. Rusya Sağlık Bakanlığı, ülkede 459 işinin daha öldüğünü, toplam can kaybının ise 39 bin 527’ye ulaştığını açıkladı.

 

 

 

 

Kaynak: İHA

Son Güncelleme : 30.11.2020 - 09:26
Sıradaki Haber Yükleniyor