Tartışma yaratacak karar: Aşı olmayana iş yok!

Ülke genelindeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının durumunun "kötü" olduğunu belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'da hala aşılanmayan ve bağışıklığı olmayan kişilerin her iş yerinde çalışamayacağını ve birçok alanda ayrımcılığa maruz kalacağını ifade etti.

Tartışma yaratacak karar: Aşı olmayana iş yok!

Rusya'nın bazı bölgelerinde salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle Kovid-19'a karşı önlemler yeniden uygulanmaya başladı. 

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "Gerçek şu ki, ayrımcılık kaçınılmaz olarak başlayacak. Aşısı veya bağışıklığı olmayan insanlar her yerde çalışamayacak. Bu mümkün değil. Çevrelerindekiler için bir tehdit oluşturacak" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yetkililerin yeni vakalardaki artışı durdurmak için düzenli olarak yeniden aşılama fikrini desteklemeye başlamasıyla ülkenin bazı bölgelerindeki koronavirüs durumunun daha da kötüleştiği konusunda uyardı.

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkedeki salgın durumunu değerlendirdi. Rusya'da salgın durumunun kötüleştiğini belirten Peskov, "Rusya’daki salgın durumu iyiden ziyade kötü. Kovid-19'a karşı aşılanma ve yeniden aşılanma süreci kaçınılmazdır." dedi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ülkedeki salgın durumuna ilişkin raporların sürekli sunulduğunu dile getirdi.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da ülkenin 65 bölgesinde Kovid-19 vakalarının arttığına dikkati çekerek, "Nüfusu yoğun olan büyükşehirlerde sıkı güvenlik önlemlerin alınması gerekiyor." dedi. Ülkede, Kovid-19'un yeni bulaşıcı türlerine rastlandığını ve bunların salgın durumunu kötüleştirdiğini dile getiren Muraşko, hastanelerde Kovid-19 hastaları için yatak sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı.

YATAK YETERSİZ, YERDE YATAKLAR AYARLANIYOR

Öte yandan, Rusya'nın bazı bölgelerinde salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle Kovid-19'a karşı önlemler yeniden uygulanmaya başladı. Moskova'nın ardından Rusya'nın St. Petersburg kentinde de bazı tedbirler devreye girdi. Buna göre, su parkları ile eğlence merkezlerinin faaliyetleri durdurulurken, futbol taraftar merkezleri, 3 binden fazla ziyaretçi kabul edemeyecek.

Alışveriş merkezlerindeki yeme-içme bölümlerinin çalışmadığı şehirde, eğlence etkinlikleri 3 bin kişiyi geçmeme şartıyla yapılacak. Sinemalar da doluluk oranının yüzde 50'yi geçmemesi şartıyla çalışabilecek.

TEDBİRLER YENİDEN DEVREYE GİRDİ

Salgın tedbirlerinin yeniden devreye girdiği Moskova'da, 29 Haziran'a kadar çocuk oyun mekanları, parklarda çocuklar için ayrılan yerler, alışveriş merkezlerindeki yeme-içme bölümleri ve benzeri yerlerin geçici olarak kapatılması yönünde karar alınmıştı.

Moskova’daki tüm restoran, kafe, bar, gece kulüpleri ve diğer eğlence yerlerinin 23.00-06.00’da müşterilere hizmet vermesi yasaklanmıştı. Diğer yandan, tiyatro ve sinemalar faaliyetlerini sürdürebiliyor.

Moskova ve Moskova bölgesinde çalışan vatandaşların yüzde 60'ına Kovid-19'a karşı aşılanma zorunluluğu geçen hafta getirilmişti.

Rusya'da ilk Kovid-19 vakası 31 Ocak 2020'de, ilk ölüm 19 Mart 2020'de kayıtlara geçmişti. Ülkede, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatıyla 18 Ocak'ta kitlesel aşılama süreci başlamıştı.

Kaynak: Reuters

Kremlin Rusya koronavirüs