Paris'in simgesi Champs-Élysées bahçeye dönüştürülecek

'nın başkenti Paris'in ünlü Champs-Élysées meydanının dev bir bahçeye çevrilmesine karar verildi. Champs-Élysées'nin dönüştürülmesi için ayrılan 250 milyon Euro'nun 2024 Yaz Olimpiyatları'ndan sonra kullanılacağı belirtildi

11.01.2021    11:31

The Guardian’da yer alan habere göre, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 2019’da planlanan projenin Champs-Élysées meydanını 'dev bir bahçeye' çevireceğini söyledi. 

Hidalgo "Efsane cadde son 30 yılda büyüsünü kaybetmeyi başladı. Parisliler buraya uğramayı bıraktı ve Sarı Yelekliler gibi krizlerle karşı karşıya kaldı. Çoğu zaman ‘dünyanın en güzel caddesi’ denilir ancak her gün buraya çalışmaya gelenler olarak aynı fikirde değiliz" dedi. 

Hidalgo, Champs-Élysées meydanının "Paris’in meydanında güzel bir bahçe" olacağını söyledi. 

Paris yönetiminin, tepkilere rağmen emeklilik reformundan vazgeçmemesi, Fransızların öfkesinin giderek büyümesine neden oldu. Özellikle Paris'te yapılan eylemler, şiddet olaylarına sahne oldu. 

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, zamanla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı isyana ve öfkeye dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, 17 Kasım'da 2. yılına girdi. 

Gösteriler, Fransa'nın en uzun süren protesto gösterileri halini aldı. Sarı yelekliler, bu yıl içerisinde Kovid-19 tedbirleri nedeniyle bir süre eylemlere ara vermek zorunda kalmıştı. 

Hükümetin, sarı yeleklilerin taleplerine duyarsız kalması ve halkın sorunlarına kulak vermemesi nedeniyle eylemler, ülkede toplumsal çalkantılara neden oldu. 

 

Kaynak: Haber Global

Sıradaki Haber Yükleniyor