Papa Francis ve Papa 16. Benedict koronavirüs aşısı oldu

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile Şubat 2013'te istifa eden eski Papa 16. Benedict'in aşısı oldu.

14.01.2021    14:59

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ve Papa 16. Benedict, Pfizer-Biontech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ilk dozunu oldu.

İki din adamı yaşları dolayısıyla riskli grupta yer alırken, 84 yaşındaki Papa Francis'in gençken memleketi Arjantin'de yakalandığı bir hastalık nedeniyle akciğerlerinden birinin alındığı ve bu yüzden daha fazla risk altında olabileceği belirtildi. 93 yaşındaki Papa 16. Benedict'in ise yaşlılıkla beraber gelen artrit hastalığına yakalanmıştı. Vatikan'da koronavirüse karşı aşılama dün başlamıştı. Papa Francis, koronavirüs aşısıyla ilgili önceki cumartesi, 'Aşıyı reddetmek intihar gibi, ben de aşı olacağım' açıklamasını yapmış, "Ahlaki açıdan herkesin aşı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, etik bir seçenektir çünkü mevzubahis olan sağlığınız ve yaşamınız ama aynı zamanda başkalarının da hayatıyla oynuyorsunuz." ifadelerini kullanmıştı. 

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francis’in, 2015 yılında kişisel doktoru seçtiği 78 yaşındaki doktoru Fabrizio Soccorsi'nin ‘koronavirüs kaynaklı komplikasyonlar’ sonucu hayatını kaybettiği duyurulmuştu. 

Kaynak: DHA

Son Güncelleme : 14.01.2021 - 14:59
Sıradaki Haber Yükleniyor