Ölüme ele ele gittiler... Eski başbakan, eşiyle hayatına son verdi!

Haberglobal.com.tr
Hollanda Dünya haberleri
Ölüme ele ele gittiler... Eski başbakan, eşiyle hayatına son verdi!

Eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt, eşi Eugenie ile el ele hayata veda ettiler. Çiftin ölümü, Hollanda’da giderek artan “ikili ötanazi” eğiliminin bir parçası olarak görülüyor.

Eski Hollanda başbakanı Dries van Agt, eşi Eugenie ile birlikte ötanazi yoluyla yaşamına son verdi. İkisi de 93 yaşındaydı.

Çiftin geçen pazartesi günü gerçekleşen ölümü, Hollanda'da giderek artan "ikili ötanazi" eğiliminin bir parçası olarak görülüyor. 

Ötanazi 2002'den bu yana Hollanda'da yasal ama bazı şartları var. Kişinin dayanılmaz acılar çekmesi ve iyileşme şansı olmaması gerekiyor.

Hâlâ nadir görülmekle birlikte, çiftlere ötanazi, ilk kez 2020 yılında tüm vakaların gözden geçirilmesi sırasında, 26 kişiye partnerleriyle aynı anda ötenazi uygulandığında kaydedildi. Bu sayı 2021'de 32, 2022'de ise 58'ye yükseldi.

Van Agt'ın daha sol eğilimli olduğu sonraki yıllarda kurduğu Filistin yanlısı bir grup olan Haklar Forumu, geçen hafta ikilinin ölüm haberini "birlikte ve el ele" duyurdu. Direktör Gerard Jonkman, yayıncı NOS'a yaptığı açıklamada her ikisinin de çok hasta olduğunu ancak "birbirleri olmadan yapamayacaklarını" söyledi. Van Agt 2019 yılında geçirdiği beyin kanamasından sonra bir daha tam olarak iyileşememişti.