NASA, astronot sınıfını tanıttı! Adanalı Deniz Burnham 12 bin kişi arasından seçildi

NASA, astronot sınıfını tanıttı! Adanalı Deniz Burnham 12 bin kişi arasından seçildi

NASA, uzay istasyonuna ve gelecekteki Ay görevlerine katılabilecek yeni astronot adaylarını açıkladı. 12 bin aday arasından seçilen 10 kişi iki yıllık bir eğitim sonrasında uzay görevlerinde yer alacak. Adaylar arasında Adana doğumlu ABD’li asker Deniz Burnham da var.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 23’üncü Astronot grubunu duyurdu. İki yıllık eğitimlerinin ardından başarılı olmaları durumunda astronot unvanı kazanacak olan 10 kişilik grup içerisinde Adana doğumlu Deniz Burnham da yer aldı.

Uzay ajansı, Görev kontrol ve astronot birliklerine ev sahipliği yapan Houston'daki bir tören sırasında altı erkek ve dört kadını tanıttı.

Takım egzersizleri, kapsamlı bir tıbbi kontrol ve yetenek testleri içeren bir dizi mülakat sürecinden geçen altı erkek ve dört kadın, uçuş için seçilmeleri durumunda ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri geliştirmek için tasarlanmış temel Astronot Adayı eğitim programına katılacak.

"SINIR KOZMOSA DOĞRU GENİŞLETİYORUZ"

Yaklaşık 12 bin başvuru arasından seçilen 10 kişi ile ilgili konuşan NASA yöneticisi Bill Nelson, "Her zaman genişlemek için bir sınırımız vardı ve şimdi sınır yukarı, kozmosa doğru genişletiyoruz" dedi.

Başarılı olmaları durumunda 2022 yılında göreve başlayacak adaylar arasında savaş ve test pilotlarının yanı sıra medikal fizikçi, sondaj uzmanı, deniz robotisti, Elon Musk’ın şirketi SpaceX'den uçuş cerrahı ve şampiyon bisikletçi olan biyo mühendis de yer alıyor.

NASA’nın astronot sınıfında yer alan Adana doğumlu Deniz Burnham 2007’de Kaliforniya Üniversitesi’nden kimya mühendisliği bölümünden mezun olup, 2017 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde mekanik mühendisliği doktorası yaptı.

Yüksek lisansında NASA’nın Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi’nde stajyer olarak görev alan Deniz, halihazırda ABD Donanması İhtiyat Teşkilatı’nda görev yapıyor.

İşte NASA’nın astronot sınıfında yer alacak isimler:

Nichole Ayers - ABD Hava Kuvvetleri'nde binbaşı

Marcos Berrios - ABD Hava Kuvvetleri'nde binbaşı

Christina Birch: Doktor, Biyomühendis, eski milli ABD bisikletçisi

Luke Delaney: ABD Deniz Piyadeleri'nde emekli binbaşı

Andre Douglas: Uzay sistemleri mühendisi

Jack Hathaway: ABD Donanması'nda test pilotu

Anil Menon: SpaceX’te uçuş cerrahı

Christopher Williams: Tıbbi fizikçi

Jessica Wittner: ABD Donanması'nda bir teğmen

DENİZ BURNHAM KİMDİR?

Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde dünyaya gelen Burnham askeri bir ailenin çocuğu olduğu için sık sık yer değiştirdi. Paaramotor ve yamaç paraşütünün yanı sıra helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarını uçurabilen Burnham, uzun bir süredir Alaska’da ikamet ediyordu.

Kaliforniya’daki Vanden Lisesi’nden mezun olan ve 2007 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nde kimya mühendisliği lisans derecesi alan Burnham, 2017 yılında Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden makine mühendisliği yüksek lisans derecesini aldı.

Kimya ve makine mühendisi olarak uzun bir süre sondaj projeleri başta olmak üzere emisyon azaltma stratejilerinin yöneltildiği enerji sektöründe deneyim elde eden Burnham, ABD Donanması’nda bir teğmen olarak görev yapıyor.

Kaynak: Diğer

NASA adana