Merkel'den kritik koronavirüs uyarısı!

Başbakanı , mutasyona uğrayan hakkında endişelerini dile getirerek, "Salgının yeni boyutuyla mücadele için 8-10 haftalık bir döneme ihtiyaç var" dedi.

13.01.2021    08:22

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) toplantısında yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının seyrine yönelik değerlendirmede bulundu. Başbakan Merkel Covid-19'un mutasyona uğrayan türünün tehlikesi konusundaki endişelerini dile getirerek, "Salgının yeni boyutuyla mücadele edebilmemiz için 8 ila 10 haftalık zorunlu bir döneme ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Merkel, mutasyona uğrayan koronavirüsün yol açtığı enfeksiyonların sayısında dramatik bir patlama olduğunu, eğer önü alınmazsa tam kapatma tedbirlerinin alınmak zorunda kalınabileceğini vurguladı. Merkel ayrıca mutasyona uğrayan virüsün yayılmasını başaramamaları durumunda Paskalya tatilinde en az 10 kat daha fazla vaka olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Öte yandan Almanya'da koronavirüs salgına karşı önlem amacıyla 2 Kasım'da kısmi kapanma uygulanmaya başlamıştı. Aralık ayının ortasında önlemler daha da sıkılaştırılmıştı. Son olarak önlemlerin 31 Ocak'a kadar uzatılmasına karar verilmişti.

Bild gazetesinin haberine göre, Başbakan Merkel, iç işleriyle ilgili çalışma grubunda Kovid-19 salgınıyla mücadele için 8-10 hafta daha sert önlemlere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

FFP2 MASKE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Almanya’da koronavirüs (Covid-19) ile mücadele önlemleri kapsamında çalışmalar devam ediyor. Almanya'nın Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, Eyalet Meclisi’nde düzenlenen kabine toplantısının ardından Covid-19 önlemleri hakkında alınan yeni kararlar hususunda açıklama gerçekleştirdi. Başkan Söder, Almanya'nın Bavyera eyaletinde 18 Ocak tarihi itibariyle toplu taşıma araçlarında ve perakende satış yapılan mağazalarda "FFP2" tipi maske takma mecburiyetinin getirildiğini açıkladı. Şu ana kadar halkın kullandığı maskelerin başkalarını korumak için kullanıldığını ve FFP2 maskelerinin çevredeki insanların yanı sıra kullanıcının kendisini de koruduğuna dikkati çeken Söder, hedeflerinin toplu taşıma araçlarının ve açık olan alışveriş yerlerinin satış güvenliğini arttırmak olduğunu belirtti. Söder yaptığı açıklamada, "Günlük yaşamı daha güvenli hale getirmek istiyoruz. FFP2 maskesinin zorunlu olmasının nedeni budur. Normal topluluk maskeleri başkalarını korumak için kullanıldı, FFP2 maskeleri ise sizi korudu" ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda koronavirüsün mutasyona uğramasının ve virüsün yayılma hızının endişe verici olduğunu aktaran Eyalet Başkanı Söder, salgına karşı kararlı ve sabırlı olmak gerektiğine dikkat çekti. Mutasyona karşı yarış halinde olduklarını da ifade eden Başkan Söder, "Mutasyona karşı endişeliyiz. bundan dolayı da yaşlılar ve huzurevlerindeki çalışanlar için aşı ihtiyacının önemini bir kez daha tekrarlamak istiyorum" ifadelerini kullanarak aşılamaların önemine bir kez daha değindi.

Söder ayrıca, komşu ülkelerden Bavyera'ya gelen yolcular için haftalık test zorunluluğunun tekrar getirileceğini duyurdu. Daha önce bu karar, Bavyera İdare Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ZORUNLU AŞI TARTIŞMASI

Almanya’da Kovid-19 aşısının zorunlu olmayacağının açıklanmasına rağmen Bavyera Eyalet Başbakanı Söder, sağlık personeline aşı zorunluluğunu tartışmaya açtı. "Aşı olmak vatandaşlık görevi olarak görülmesi lazım." ifadesini kullanan Söder, aşılamayı teşvik etmek için sanat, spor ve siyaset dünyasından rol modellerin katıldığı bir kampanyanın başlatılmasını talep etti.

Söder'in bu teklifine Baden-Württemberg Başbakanı Winfried Kretschmann'dan itiraz geldi. Kretschmann, sağlık personeline aşı zorunluluğu getirilmesi yerine ikna edici çalışmalar yapılması gerektiğine dikkati çekti. Sağlık personelinin aşı olmamasının güvensizlik yaratacağını vurgulayan Kretschmann, "Benim sıram gelir gelmez ben de aşı olacağım." dedi.

Kaynak: İHA

Sıradaki Haber Yükleniyor