Kuzey Kore'de yas! 11 gün boyunca alkol, alışveriş ve gülmek yasak

Kuzey Kore
Kuzey Kore'de yas! 11 gün boyunca alkol, alışveriş ve gülmek yasak

Kuzey Kore'de eski lider Kim Jong-il için her yıl düzenlenen yas süresi, bu yıl ölümünün 10'uncu yıl dönümünü nedeniyle 11 gün olacak. Bu süre boyunca halkın gülmesi, içki içmesi, etkinliklere katılması ve hatta markete bile gitmesi yasaklandı.

Kim Jong-il, 1994'ten 2011'deki ölümüne kadar Kuzey Kore'yi yönetti. Kim Jong-il'in ölümünden 10 yıl sonra, Kuzey Koreliler, gülmelerine, alkol kullanmalarına hatta markete gitmelerine bile izin verilmeyen 11 günlük yas dönemine girdi.  

Radyodan yapılan anonsta “Yas döneminde alkol almamalıyız, gülmemeliyiz veya eğlenceli aktivitelerde yer almamalıyız" denildi.

ALIŞVERİŞ BİLE YASAK

İsmi açıklanmayan kaynak, Kuzey Korelilerin Kim Jong-il’in ölümünün yıl dönümü olan 17 Aralık’ta market alışverişine gitmesine bile izin verilmediğini de sözlerine ekledi.

Güney Hwanghae eyaletinin güneybatısındaki bir başka kaynak, polis memurlarına "yas dönemine uygun şekilde üzgün görünmeyen" insanları izlemelerinin emredildiğini söyledi. 

BU YILA ÖZEL 11 GÜN YAS 

Kim Jong-il, ülkeyi 17 yıl boyunca yönettikten sonra 17 Aralık 2011'de 69 yaşında kalp krizinden öldü.

Kim Jong-il için her yıl düzenlenen yas süresi genellikle 10 gün iken, bu yıl ölümünün 10'uncu yıl dönümünü anmak için 11 gün olacak. 

Kaynak: Haber Global

Kuzey Kore Kim Jong-il