Kraliyet ailesini sarsacak röportaj yayınlandı! Meghan Markle ile Prens Harry'den tartışmalı açıklamalar

Kraliyet ailesini sarsacak röportaj yayınlandı! Meghan Markle ile Prens Harry'den tartışmalı açıklamalar

İngiliz Kraliyet ailesindeki görevlerini bırakarak ABD'ye yerleşen Meghan Markle ve eşi Sussex Dükü Prens Harry, ünlü televizyoncu Oprah Winfrey'e verdikleri, tamamıTürkiye saatiyle gece yayınlanan röportaj ile dikkat çekti

Prens Harry ve Markle, Winfrey'e röportaj vereceklerini duyurmalarının ardından İngiliz basınının hedefi haline gelmişti. Markle, röportajı kabul ettiğini çünkü İngiliz Kraliyet ailesindeki görevlerini neden bıraktıkları konusunda 'konuşmaya hazır' olduğunu söylemiş, Kraliyet üyesi olmanın insanların düşündüğünden farklı olduğunu belirten Markle, "Artık kendi adıma konuşabiliyor olmak gerçekten özgürleştirici" demişti. 

Ancak ilk hamle Kraliyet'ten geldi. Oprah söyleşinin yayınlanmasından birkaç saat önce Kraliçe Elizabeth, Prens Charles, eşi Camilla, Prens William ve Kate Middleton bir programa katılarak İngiliz Milletler Topluluğu'nu kutlayacak ve dünya genelinde pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanlarını andı. 

ABD kanalı CBS'in "samimi bir sohbet" şeklinde duyurduğu röportajın "çok çeşitli" konuları kapsayacağını ifade etmişti. 

PRENS HARRY VE MEGHAN MARKLE'DEN ÇOK KONUŞULACAK AÇIKLAMALAR

Prens Harry, Kraliyet üyesi olmasının kendisini maddi olarak etkilediğini söylerken, ailesinin 2020'nin ilk çeyreğinde ' tüm finansal desteği durdurduğunu, hayatı boyunca magazinden kaçamayan annesi Prenses Diana'nın bıraktığı para sayesinde kraliyet hayatından uzaklaşabildiğini, Meghan Markle'ın hayatında olmasaydı böyle bir karar alıp alamayacağı sorusuna "Hayır" yanıtı verdi. Harry, "Bunu yapamazdım çünkü ben de kapana kısılmıştım, bir çıkış yolu bulamıyordum. Köşeye sıkışmıştım ama köşeye sıkıştığımı bilmiyordum. Meg ile tanıştığım an ikimizin de dünyası şaşırtıcı derecede çakıştı. Ailemin geri kalanı sisyemin içinde sıkışıp kalmıştım. Babam ve kardeşim kapana kısılmış durumdalar, onlar Kraliyet'ten ayrılamaz" derken, babasıyla ilişkilerinin kırılgan bir hale geldiğini, Prens Charles'ın telefonlarına çıkmadığını da, Kraliyet'ten ayrıldığından bu yana babasıyla iki, Kraliçe Elizabeth ile 3 kez konuştuklarını söyledi. 

Kraliyet'ten neden ayrıldıklarını soran Oprah Winfrey'e destek ve anlayışın eksik olduğunu söyleyen Prens Harry, Kraliçe'ye asla zarar verecek bir şey yapmayacaklarını ve ona çok saygı duyduğunu söyledi. Ancak eşi Meghan ve oğlu Archie'nin iyiliği için bunu yapmak zorunda olduğunu belirten Prens, babası Charles'ın ondan bu isteğini yazılı olarak istediğini, kendisinin de her şeyi yazılı olarak bıraktığını söyledi. 

"BİR EVE İHTİYACIMIZ VARDI, BİZE EVİNİ ÖDÜNÇ VERDİ"

"Benim için ihtiyacım olan tek şey, ailemi güvende tutacak kadar yeterli olan paraydı" dedi. Los Angeles'a ilk taşındıklarında 18 milyon dolarlık malikaneyi, ağır siklet şampiyonu Tyler Perry'nin ödünç verdiğini, orada yaşarken kendilerini güvende hissettiklerini ifade ederken, "Bir eve ihtiyacımız vardı ve bize bunu Perry verdi. Ne yapacağımızı anlamamız ve denememiz için bize alan sağladı" dedi.

Prens Harry, "En büyük endişemiz ise, biz Kanada'da başka birinin evindeyken, kısa süre içinde güvenliğimizin kaldırılacağının bize bana bildirilmesi oldu ve bu, koronavirüs salgını ile tüm dünyanın kısıtlamaya gitmesinden hemen önce yaşandı. Bir anda, 'Bir dakika sınırlar kapatılabilir, güvenliğimiz kaldırılacak, kim bilir ne kadar süre bu şekilde kalacağız ve dünya nerede olduğumuzu biliyor, bu hiç güvenli değil' dedim" diye konuştu. 

Ancak babasına kırgınlığını şu sözlerle ifade eden Harry, "Gerçekten hayal kırıklığına uğradım çünkü benzer şeyler yaşadı, acının ne olduğunu biliyor. Onu her zaman seveceğim, ilişkimizi düzeltmek öncelikleriminden biri olacak, ama sadece kendilerine söylenenleri biliyorlar" derken, Meghan Markle, Saray yetkililerinin onu koruyamadığını ve 'Kraliyet ailesinin diğer üyelerini korumak için yalan söylemeye istekli olduklarını' söyledi.

"HARRY'NİN GÜVENLİĞİNİN KALDIRILMAMASI İÇİN YALVARDIM"

"Kraliyet'in en kıdemli çalışanlarına bile verilen 'polis koruması' elimizden alınmıştı. Bunun bir risk teşkil edip etmediğini sorduğumda, haftalar sonra herhangi bir risk olmadığı onayı alınca, artık bu ülkenin resmi birer Kraliyet üyesi olmadığımızı açıkladık" diye konuşan Harry, bunun kendisi için de bir sürpriz olduğunu, çünkü doğduğundan beri Kraliyet ailesinin bir üyesi olduğunu, her zaman koruma altında olacağını düşündüğünü söyledi. 

Meghan Markle ise Kraliyet ailesine, kendisinin güvenliğinin önemli olmadığını, fakat Prens Harry ve oğlu Archie'nin güvenlik ve ölüm tehditleriyle karşı karşıya olduğunu söyleyerek yalvaran mektuplar yazdığını şu sözlerle ifade etti: "Lütfen, benim veya Archie'nin öncelik olmadığı çok açık, kabul ediyorum ama lütfen kocamı güvende tutun. Ölüm tehditleriyle karşılaşıyoruz, ırkçılık propagandaları yapılıyor. Güvenlik korumasını geri çekmeyin, en savunmasız olduğumuz zamanda bunu dünyaya duyurmayın, demiştim, ama bu 'Bu mümkün değil' dediler... 

MEGHAN MARKLE: SUSTURULDUM

Markle, "Biz sadece evlendik. Ama her şey gerçekten kötüye gitmeye başladığında, sadece benim korunmadığımı değil, ailenin diğer üyelerini korumak için yalan söylediklerini anlamaya başladım." dedi. "Sessiz kalmayı mı tercih ettin, susturuldun mu?" sorusuna ise, "Susturuldum" yanıtı verdi. Annem, babam, arkadaşlarım... Hepimiz sustuk, bana yapmamı söyledikleri her şeyi yaptım, çünkü bana beni koruyacaklarını söylemişleri. Medyada hiç görmediğim şeyler yayıldığında arkadaşlarım beni arayıp "Bu çok kötü oldu" dediğinde bile, "Merak etmeyin, beni koruyorlar" diyordum. "Ama işler gerçekten kötüleştiğinde beni ve kocamı korumaya istekli olmadıklarını anladım" dedi. 

"Aileyi ve monarşiyi birbirinden ayırmak güç, çünkü bu bir aile işi. Ama bir yandan da önce aile, sonra kraliyeti yöneten insanlar var, bu ikisi farklı şeyler. Bunu ayırabilmek çnemli. Örneğin Kraliçe benim için her zaman harikaydı. Bir keresinde ısınmak için dizimdeki battaniyeyi paylaşmak bile istedi. 2018 yılında kraliyet treni ise Cheshire'da köprü açılışı, ardından bir tiyatroya gittik, bana kol kanat gerdi, inci küpelerini, ona uygun bir kolyeyi bana hediye etti" diyerek Kraliçe ile sorunları olmadığını belirtirtti. 

"BEBEĞİMİN TEN RENGİ KOYU OLABİLİR DİYE UNVAN VERMEK İSTEMEDİLER"

"Ben hamileyken, bebeğimin prens ya da prenses olmasını istemediler. Bebeğime güvenlik tanınmayacağını söylediler. Oğlum doğduğunda ten renginin ne kadar koyu olacağına dair konuşmalar oluyordu ve bundan endişeleniyorlardı." diyen Markle, Kraliyet ailesi içinde çok mutsuz olduğunu ve intiharı düşündüğünü vurgulayarak "Artık yaşamak istemiyordum." ifadesini kullandı.

Prens Harry ile olan gerçek düğünün Kraliyet düğününden üç gün önce olduğunu söyleyen Meghan Markle, "Sanırım ikimiz de farkındaydık, bu bizim günümüz değildi. Dünya için planlanan gündü." dedi. Meghan, Kraliyet ailesi algısının peri masalları gibi olmadığını gerçeklikte çok farklı olduğunu söyleyerek, "Algıyla yargılanıyorsun ama gerçeği yaşıyorsun." dedi.

"BEN KATE'İ AĞLATMADIM, DÜĞÜNDEN BİRKAÇ GÜN ÖNCE O BENİ AĞLATTI"

Oprah, Meghan'ın Kate Middleton'ı ağlattığına dair söylentiler olduğunu söyledi. Meghan, "Bu bir dönüm noktasıydı" diyerek Kate'i ağlatmadığını, bunun tersi olduğunu söyledi. Meghan, düğünden birkaç gün önce Kate, çiçekçi kız elbiseleri nedeniyle "Beni ağlattı ve gerçekten duygularımı incitti" dedi. Daha sonra Kate'in kendisinden özür dilediğini söyleyen Meghan, Bu hikayeyi "Kate'i aşağılamak için" anlatmadığını, onun "iyi bir insan" olduğunu söyledi.

Basının iyi bir kahraman ve kötü adam hikayesi yarattığını söyleyen Meghan, Kate ile karşılaştırıldığında basına farklı yansıtıldıklarının altını çizdi.

"HER YERDEYDİM AMA HİÇBİR YERDEYDİM"

Meghan, kraliyet ailesinde olmak nedeniyle yapamadığı çok şey olduğunu ve kendini yalnız hissetmeye başladığını söyledi. "Ailenin üyesinden birinin" kendisinden bir süre sessiz kalmasını istediğini söyleyen Meghan, "her yerdeyim ama hiç bir yerde değildim" ifadesinde bulundu. Meghan, "Yapmama izin verilen çok az şey vardı. Elbette bu yalnızlığı besler." dedi.

Kaynak: Haber Global