Koronavirüsün sıfır noktası Vuhan'da binlerce kişi ile müzik festivali

Dünya genelinde le mücadele sürerken, İspanya'da 5 bin, Yeni Zelanda'da 50 bin kişilik, sosyal mesafesiz konser düzenlenerek deney yapılmıştı. Koronavirüs salgınının çıkış noktası olan 'in Vuhan kentinde binlerce kişinin katılımı ile Wuhan Strawberry Müzik Festivali gerçekleşti

03.05.2021 07:29

Çin’in Hubei eyaletinde bağlı Vuhan kentinde geçtiğimiz yıl 1 Aralık’ta ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesinin ardından 11 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından küresel salgın ilan edilmişti. Mart ayından bu yana Covid-19 salgını ile tüm dünyada vaka sayıları ve can kayıpları artmaya devam ederken, Vuhan’da binlerce kişi müzik festivaline katıldı. Çin’de 5 günlük 1 Mayıs Ulusal Bayramı’nın ilk gününde Wuhan’daki Garden Expo’da iki gün sürecek olan Wuhan Strawberry Müzik Festivali'ne katılan binlerce kişi maskesiz ve sosyal mesafesiz şekilde doyasıya dans ederek eğlendi. Festival geçtiğimiz sene ise Covid-19 nedeni ile çevrimiçi olarak yapılmıştı.

Organizatörler, festivale geçtiğimiz gün yaklaşık 11 bin kişinin katıldığını ifade etti. Festivale katılan ve Vuhan’da ikamet eden 23 yaşındaki Gao Yuchen, "Geçen yıl koronavirüsten mustariptik. Bugün bulunduğumuz yere gelmek kolay olmadı. Buradaki insanlar büyük çaba sarf ettiler ve büyük bir bedel ödedi. Bu yüzden burada olduğum için çok heyecanlıyım" dedi.

Çin’de cumartesi günü 16 yeni vaka tespit edilirken, tespit edilen yeni vakaların çoğunu yurtdışı kaynaklı olduğu ifade edildi. Çin’de toplam vaka sayısı 90 bin 671'e ulaşırken, salgının başından bu yana 4 bin 636 kişi virüs nedeni ile hayatını kaybetti.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından cumartesi günü açıklanan verilere göre, dün ülke genelinde yaklaşık 11,6 milyon Covid-19 aşısı uygulandığı ve uygulanan toplam aşı sayısının 265 milyonu aştığı belirtildi.

YENİ ZELANDA'DA 50 BİN KİŞİYLE SOSYAL MESAFESİZ KONSER

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tüm hızıyla sürüyor. Covid-19 ile en iyi mücadele eden ülkelerin başında gelen Yeni Zelanda’da 50 bin kişilik konser şaşırttı.

Ülkenin  Auckland kentindeki Eden Park Stadyumu’nda düzenlenen ve hınca hınç dolan konserde sosyal mesafe ya da maske takma zorunluluğu olmaması dikkat çekti. Konsere gelen binlerce kişi sosyal mesafenin yanı sıra maske de takmadı. 

 

Kaynak: İHA

Sıradaki Haber Yükleniyor