İran'dan 'Süleymani'nin intikamı için suikast planlandı' iddiasına ret

İran, Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani'nin intikamını almak için ABD'nin Güney Afrika Büyükelçisine suikast planladığı iddiasını reddetti

15.09.2020    08:32

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'de yayın yapan Politico gazetesinin istihbarat raporlarına dayandırdığı ve Tahran'ın, Kasım Süleymani suikastına misilleme olarak ABD'nin Güney Afrika Büyükelçisi Lana Marks'a suikast düzenlemek üzerine planlar yaptığı yönündeki haberi "sipariş, ön yargılı ve hedef gösterici" olarak nitelendirdi. 

İran'ın uluslararası camianın sorumlu bir üyesi olarak diplomatik ilkelere ve geleneklere daima bağlı kaldığını ispat ettiğini savunan Hatibzade, "ABD ve özellikle de Beyaz Saray'daki mevcut yönetim son yıllarda çok taraflı uluslararası anlaşmalara aykırı olarak ülkelerin toprak bütünlüğünü ihlal etmiştir. ABD uluslararası arenada haydut bir rejime dönüşmüştür." ifadelerini kullandı.

Politico gazetesindeki iddianın Trump'ın İran'a yönelik karşı istihbarat kampanyası olduğunu ileri süren Hatibzade, ABD seçimleri öncesi ve Washington'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) mekanizmaları İran'a yönelik baskıları artırmak için devreye sokmaya çalıştığı bir süreçte bu tür iddiaları beklediklerini ve bunların gelecekte de devam edeceğini belirtti.

Hatibzade, şunları kaydetti: "ABD makamlarını, uluslararası arenada İran karşıtı bir atmosfer oluşturmak için tekrar ve çürük yöntemlere tevessül etmekten vazgeçmelerini tavsiye ediyoruz."

SUİKAST İDDİASI

ABD'de yayın yapan Politico gazetesinin istihbarat raporlarına dayandırdığı haberinde, İran'ın, Süleymani suikastına misilleme olarak ABD'nin Güney Afrika Büyükelçisi Lana Marks'a suikast düzenlemek üzerine planlar yaptığı iddia edilmişti.

İran'ın suikast planı hakkındaki istihbarat raporunu gördüğü ve konuyla ilgili bilgisi olduğu öne sürülen bir başka yetkilinin de görüşlerine yer verilen haberde, ABD'nin bahardan itibaren Büyükelçi Marks'a yönelik genel bir tehdit olduğu konusunda bilgisi bulunduğu ancak bu tehdit hakkındaki istihbaratın son haftalarda daha belirgin hale geldiği ifade edildi.

ABD'li yetkililer, Büyükelçi Marks'a yönelik saldırı ihtimalinin, İran'ın Süleymani suikastına misilleme olarak değerlendirmeye aldığı birkaç seçenekten biri olduğunu ve Büyükelçi Marks'ın tehditle ilgili bilgilendirildiğini kaydetti.

Yetkililer, İran'ın Pretorya'daki büyükelçiliğinin de suikast planına dahil olduğunu ileri sürdü.

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in, 3 Ocak Cuma gecesi Bağdat Havalimanı yakınına düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, olayın ardından yaptığı açıklamada, "Onun gidişiyle onun yaptığı iş durdurulmayacak ve yolu kapanmayacak. Suçluları acı bir intikam bekliyor." ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme : 15.09.2020 - 08:33
Sıradaki Haber Yükleniyor