İngiltere, Çin'in BM'ye Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne erişim izni vermesini istedi

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına tepki gösterdi. Raab, Birleşmiş Milletler'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne erişimine izin verilmesini istedi.

22.02.2021 19:14 | Son Güncelleme : 22.02.2021 19:15

İngiltere Dışişleri bakanı Dominic Raab, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 46. Oturumu'nda konuştu. Gündeminde Çin'in Uygur Türklerine ve Sincan'daki diğer azınlıklara karşı işlediği sistematik insan hakları ihlalleri vardı. Raab, yapılan ihlallere ilişkin "Sincan'daki durum kabul edilemez" dedi. İşkence, zorla çalıştırma ve kadınların zorla kısırlaştırılması dahil, bildirilen istismarların aşırı ve kapsamlı olduğunu vurguladı. 

İngiliz Bakan, ihlallerin "endüstriyel ölçekte" gerçekleştiğine işaret ederek, "Bunların karşılıksız kalmamasını sağlamak ortak görevimiz olmalı. BM mekanizmaları karşılık vermeli" ifadesini kullandı. 

"ERİŞİMİ GÜVENCE ALTINA ALAN BİR KARAR ALINMALI" 

Raab, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri veya başka bağımsız bir uzmana, Sincan'a acil ve sınırsız erişim hakkı verilmesini gerektiğinin altını çizdi. "İnsan Hakları Konseyi üyeleri olarak sorumluluklarımızı yerine getireceksek, bu erişimi güvence altına alan bir karar alınmalı" diye konuştu. 

İngiliz Dışişleri Bakanı, Myanmar'daki darbe sonrası tutuklanan siyasi liderlerin serbest bırakılmasını da isterken, Rusya'yı ifade özgürlüğü dahil insan haklarına sayı göstermeye çağırdı.

Kaynak: AA

Sıradaki Haber Yükleniyor