Filipinler’de toprak kayması: Faciada can kaybı 68’e yükseldi

MANILA/İHA
Filipinler Dünya haberleri
Filipinler’de toprak kayması: Faciada can kaybı 68’e yükseldi

Filipinler’in güneyindeki Davao de Oro eyaletinde maden sahasının yakınlarında meydana gelen toprak kaymasında can kaybı 68’e yükseldi. Yetkililer, yarından itibaren arama ve kurtarma çalışmalarının sonlandırılacağını açıkladı.

Filipinler'deki toprak kayması felaketinde can kayıpları artıyor.

Kayıp olarak kayıtlara geçen 51 kişiden hala haber alınamadığı belirtilirken, Maco kasabası afet yetkilisi Ariel Capoy, yetkililerin yarından itibaren arama ve kurtarma çalışmalarını sonlandıracağını söyledi.

ABD’nin Manila Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı aracılığıyla güney adalarındaki afetlerden etkilenen topluluklara 1.25 milyon dolarlık insani yardım sağlandığı duyuruldu. ABD Savunma Bakanlığı’nın ise gıda yardımlarının ulaştırılmasına yardımcı olabilmek amacıyla C-130 kargo uçağı sağladığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz salı günü yerel saatle 19.30 sıralarında meydana gelen toprak kaymasında bölgede faaliyet gösteren madencilik firması çalışanlarının servis bekledikleri alanda toprak altında kaldığı açıklanmıştı. Ayrıca en az 3 otobüs ve bazı yapıların çamur ve toprağa gömüldüğü bildirilmişti.