Fauci'nin Trump ile ilgili anlattıkları dehşete düşürdü

Salgınla mücadele konusunda eski Başkan Donald Trump ile birçok kez ters düşen ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, karşılaştığı zorlukları tek tek anlattı. Fauci'nin anlattıkları dehşete düşürdü.

25.01.2021 01:19 | Son Güncelleme : 25.01.2021 01:23

40 yıla yaklaşan kariyerinde Dr. Anthony Fauci, Ronald Reagan'dan yeni başkan Joe Biden'a dek yedi ABD liderine sağlık konularında danışmanlık yaptı. 80 yaşındaki Dr. Fauci, eski Başkan Trump'la arasında geçen ilginç konuşmaları ilk kez New York Times'a anlattı.

TRUMP'IN YAKLAŞIMINI ANLATTI

45'inci ABD Başkanı Trump ile arasındaki ilişkinin ters gitmeye başlamasını, bilhassa New York olmak üzere ülkenin kuzeydoğusundaki vaka sayılarının hızla arttığı dönem olarak aktaran Fauci, aralarında geçen ilginç diyalogu şöyle ifade etti:

Durumun ehemmiyetini anlatmaya çalışırdım ve Başkan'ın yanıtı her zaman olumlu olurdu. 'Pekâla, o kadar da kötü değil, doğru mu?' Ben de evet, o kadar kötü derdim. Refleks bir yanıttı her zaman. Durumu minimize etmek üzere sizi ikna etmeye çalışan biriydi. 'Durumu minimize etmeni istiyorum, oh, gerçekten o kadar kötü müydü' diyordu."

"O ZAMANLAR KAYGIM TIRMANMAYA BAŞLIYORDU"

Dr. Anthony Fauci, Donald Trump'la ilgili kendisini çok endişelendiren bir başka durumu da anlattı. Fauci'nin anlatımına göre; Trump iş dünyasından tanıdığı bazı isimlerden telefon alıp, sonrasında da Fauci'ye gidip şöyle konuşuyordu: 'Bu ilacı duydum, harika değil mi?' ya da 'Bu iyileşen hastadan alınan plazma gerçekten fenomen.'

Dr. Fauci ise "Ben de sakince anlatmaya çalışırdım, uygun kilinik test yaparak bir şeyin işe yaradığını ortaya çıkarıyorsun" dediğini aktardı. 

Dr. Fauci'nin anlatımına göre Trump ise "Oh, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, hayır, bu şey (ilaç) gerçekten işe yarıyor" diyordu.

Dr. Fauci sözlerine şöyle devam etti:

"Onların hiçbir veriye dayanmayan, sadece anekdot olan fikirlerini gerçekten önemli bir şey olabilir diye ciddiye alıyordu. Sadece hidroksiklorokin değildi, muhtelif alternatif tıp tipi yaklaşımlardı. Her zaman 'Bir adam beni aradı, şuradan buradan bir arkadaşım' şeklindeydi. O zamanlar kaygım tırmanmaya başlıyordu."

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORMUŞ

Bu süreçte ölüm tehditleri de aldığını anlatan Anthony Fauci, "Beni her şeyden çok üzen eşimin ve bilhassa çocuklarımın rahatsız edilmesiydi. Çocuklarımın nerede çalıştıklarını, nerede yaşadıklarını biliyorlardı. Tehditler doğrudan çocuklarımın telefonlarına, doğrudan çocuklarımın evlerine gidiyordu. Her kimse bu aşağılık herifler o bilgiyi nereden alıyordu?" ifadelerini kullandı. 

İnternette insanların kendi aralarında konuştuğunu aktaran Dr. Fauci, sözlerini şöyle açtı:

"Bu adamdan kurtulmalıyız. Onunla ilgili ne yapacağız. Başkan'ın şansına zarar veriyor diyorlardı."

"BENİM VE EŞİM İÇİN ÇOK RAHATSIZ EDİCİYDİ"

Bir gün posta aldığını açıklayan Fauci, açtığında yüzü dahil üstü başının tozlu olduğunu belirterek "Benim ve eşim için çok rahatsız ediciydi; çünkü ofisimdeydi. Sonra üstüme baktım, 'ne yapacağım' dedim. Güvenlik ekibi oradaydı ve bu işlerde çok deneyimlilerdi. Onlar 'hareket etme, odada kal' dedi. Tehlikeli madde uzmanlarına ulaştılar. Onlar geldi ve temizlediler. Hepsi bu." dedi.

Dr. Fauci, maddenin zararlı bir şey olmadığını ve korkutma amacı taşıdığını da sözlerine ekledi.

Karısının ve çocuklarının kendisinden daha çok korktuğunu anlatan tecrübeli hekim, "Ben birazcık fantastik bir şekilde baktım. Üç şeyden biri olmak zorundaydı: Şaka, şarbon, ya da risin (zehirli protein). Eğer bu olsaydı ölmüştüm, yani bye-bye."

Sıradaki Haber Yükleniyor